YAZILIM 3 Şubat 2015, 19:51

This is SPARTAN

windows10-logo

Microsoft firması Eylül 2014 te yeni işletim sistemi Windows 10’u çıkaracağını duyurmuştu. 22 ocakta Microsoft’un CEO’su Satya  Nadella tarafından yapılan basın toplantısında tanıtılan yeni işletim sistemi bir çok yenilikleri de beraberinde getirdi. Kullanıcıları ilk sevindiren haber ise Windows 7, Windows 8.1, Windows Phone 8.1 için Windows 10’a geçişlerin ücretsiz olacağıydı. Akıllarda bir soru daha vardı; Windows 7, Windows 8 den sonra Windows 9 u beklenirken neden Windows 10? Bu sorunun cevabını ilerleyen zamanlarda öğrenirsek sizinle paylaşacağız. Şimdi gelelim Windows 10 ile birlikte gelen yeniliklere;

Project Spartan;

Daha önceden yeni bir tarayıcının sinyallerini veren Microsoft firması Windows 10 ile köklü değişiklikler yapacağını Project Spartan ile ortaya koydu. Windows 10 da en çok merak edileni yeni tarayıcının ismi ve internet explorer’dan farkları idi. Yeni bir tasarım ile gözleri kamaştıran Project Spartan tasarımı kadar içeriği ve uygulamaları ile de ses getirmeyi başardı. Web de dolaşırken Not Alma özelliği ile (dokunmatik ekranlarda kalem ile de not alınabilen) yeni bir sayfa açmış görünüyor. Web sayfalarını kolayca paylaşabilmesi ile de sosyal medya ve iletişimde gündemi takip etmiş görünüyor. Okuma modu ile içeriklerin çevrimdışı da erişilebileceği, farklı cihazlar ile senkronize olacağı da büyük bir yenilik olmuş.

Cortana;

Akıllı telefonlardan aşina olduğumuz akıllı asistan uygulaması artık Windows 10’da. Apple’ın Siri’sine karşı atak olan Cortana, kullanıcıya akıllı hatırlatmalarda bulunarak verilere daha hızlı ulaşmayı amaç edinmiş. Yazılı ve sesli komutlarla iletişim kurulabilen Cortana Windows 10’un mobilde de iddialı olduğunu açıkça göstermekte.

Windows 10 Mobile;

Windows Phone ve Windows RT nin yerini alacak olan Windows 10 mobil artık bilgisayarda tablette akıllı telefonda tek işletim sistemini sunmakta. Bu özelliği ile daha compact bir tasarım ile kullanıcılarının beğenisine sunulmakta.

Oyunseverleri çok sevindirecek bir diğer yenilik ise Xbox Live ve Yeni Xbox oyunları artık Windows 10 da. GameDVR özelliği ile oyuncular oyun anını kaydedebilecek ve diğer oyun arkadaşları ile paylaşabilecek.

Windows 10 ikinci kez ve gücünü hissettireceği yeni Hibrit işletim sistemi ile de rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi planlamaktadır. Süreklilik (Continuum) modu ile hibrit cihazlarda Fare-klavye-dokunmatik geçişlerinde hızlılığı ve kolaylığı hissettirecek. Universal uygulamalar ile masaüstü ve mobil ayrımını kaldırarak her cihazda aynı deneyimi sunacak olan Windows 10 daha bir sürü yenilik ile bizi şaşırtacağa benziyor.

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
Blogger & Teknoloji Yazarı

Benzer İçerikler

Yorum Yap