GENEL 2 Mayıs 2015, 00:24

SMS Kirliliğine Son

1 mayıs 2015 tarihi itibariyle artık istenmeyen sms’ler tarih oluyor.  Her firma müşterisinin isteği doğrultusunda sms atabilecek. Kişi istemediği halde sms gönderenlere büyük cezai yaptırımlar uygulanacak. 6563 sayılı “Elektronik Ticaretin Düzenlemesi” hakkındaki kanun çerçevesinde firmaların sms ve e-posta gönderme şartları düzenlenerek tüketicilerden veya müşterilerden onay alınması şartı getirildi. İlgili kanun 23/10/2014 tarihinde yürürlüğe girmişti toplu sms gönderme ve toplu e-posta gönderme düzenlemesi 1 mayıs 2015 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek. İlgili kanunun 14. Maddesinde yapılan değişiklikler şöyle:

 

Değiştirilen mevzuat

MADDE 14 – (1) 5/11/2008 tarihli ve 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanununun 50 nci maddesinin beşinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiş ve diğer fıkralar buna göre teselsül ettirilmiştir.

“(5) İşletmeciler tarafından, sundukları hizmetlere ilişkin olarak abone ve kullanıcılarla, önceden izinleri alınmaksızın otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle pazarlama veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla haberleşme yapılamaz. İşletmeciler, sundukları hizmetlere ilişkin olarak abone ve kullanıcılarıyla siyasi propaganda içerikli haberleşme yapamazlar.”

“(6) İşletmeciler tarafından, abone ve kullanıcıların iletişim bilgilerinin bir mal ya da hizmetin sağlanması sırasında, bu tür haberleşmenin yapılacağına dair bilgilendirilerek ve reddetme imkânı sağlanarak edinilmiş olması hâlinde, abone ve kullanıcılarla önceden izin alınmaksızın aynı veya benzer mal ya da hizmetlerle ilgili pazarlama, tanıtım, değişiklik ve bakım hizmetleri için haberleşme yapılabilir.

(7) Abone ve kullanıcılara, bu tür haberleşme yapılmasını reddetme ve verdikleri izni geri alma hakkı kolay ve ücretsiz bir şekilde sağlanır.”

facebook inbox

Bu kanun yürürlüğe girmeden önce firmalar müşterilerden onay için sms yarışına girdi. Ancak buna da BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) dan düzenleme getirildi.

Firmalar onay alma mesajlarını yılda sadece 2 kez gönderebilecek.

Bu smslere cevap vermek ücretsiz olacak ve bu mesajlara cevap vermek gerekmeyecek. Gelen onay mesajlarına cevap vermemek onay vermemek anlamına gelecek.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın AĞAOĞLU BTK nın kendilerine de gönderdiği düzenlemeyi incelediklerini şimdiden bir açığın bulunduğunu da belirtti. Bu açık ise firmaların şirket hesabından değil de patronun cep telefonundan toplu sms gönderebileceğiydi.

72 milyon cep telefonunun 45 milyon e postanın ortalıkta işporta pazarı gibi dolaştığını belirten AĞAOĞLU bu düzenlemenin Türkiye için milat olduğunu bildirmiştir.

gelen kutusu 2

Bu düzenlemenin birçok vatandaşımızın derin bir oh çekmesine sebep olduğu kesin. Artık cep telefonlarımız sms yağmuruna tutulmayacağı için sevinçliyiz. Teşekkürler BTK.

facebook inbox one

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
Blogger & Teknoloji Yazarı

Benzer İçerikler

Yorum Yap