MOBİL 14 Mayıs 2016, 00:31

Şarjım Çabuk Bitiyor Sorusuna Çözümler

Cep telefonlarının hayatımıza girdiğinden beridir çözüme kavuşmamış bir sorundur şarj. Eskiden bir nebze olsun iyiydi hele ki akıllı telefonlar piyasaya çıktığından beridir şarj problemi daha çok artmıştır. Ekranlar büyüdükçe batarya kullanımı fazlalaşmış, telefonun deşarj süreleri doğal olarak azalmıştır. Günümüzde ortalama bir akıllı telefonun şarjı en fazla 2 gün dayanmaktadır. Bugün akıllı telefonlarımızın şarjından nasıl daha fazla yararlanabiliriz sorusuna cevaplar bulacağız.

ekran parlaklığı

İlk girişte de bahsettiğim gibi ekranlar büyüdü deşarj hızlandı. Akıllı telefonunuzun şarjının daha uzun gitmesini istiyorsanız ekran parlaklığını / ışığını azaltın. Eğer akıllı telefonunuzun ışık sensörü var ise (ki çoğu akıllı telefonda mevcuttur.) ayarlardan ekran parlaklığını otomatik konuma alabilirsiniz. Bu ayar size hem batarya tasarrufu ettirecek hemde karanlık ortamlarda parlaklığı azaltmak gibi aydınlık ortamlarda ekran parlaklığını açmak gibi uğraşılardan kurtaracaktır. Akıllı telefonların en çok şarj tüketen donanımı ilk olarak ekranlardır.

arka plan uygulamaları

Akıllı telefonların şarj tüketimlerini en çok etkileyen donanımın ikincisi ise işlemcilerdir. Yeni nesil akıllı telefonların performansının artırılması için güçlü işlemciler takılmakta bu da şarj tüketimini kat kat arttırmakta, işlemcinin daha az şarj tüketmesini sağlamak için kullanmadığımız uygulamaları yani arkaplanda halen çalışmakta olan uygulamaları kapatmalıyız. Her ne kadar uygulamadan çıksakta işlem merkezinde halen açık olan uygulamalar telefonun işlemcisine ek yük getirmekte ve şarj tüketimini artırmaktadır. Arka plan uygulamalarını kapatın.

wifi ve mobil veri

En çok şarj tüketen unsurlardan biri de “Mobil Veri” kullanımıdır. Eğer etrafınızda Wi-Fi ağı varsa mobil veriyi kapatıp internete Wi-Fi üzerinden girmeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü internete Mobil Veri üzerinden girerseniz telefonunuz şebekenizin vericisine ulaşmak için daha güçlü sinyaller göndermek zorunda kalacak bu da haliyle şarjınızı daha çabuk bitirecektir.Hele birde şebekeniz sizden çok uzakta ise telefonunuz daha çok zorlanacak iki kat fazla şarj tüketimi olacaktır.

orjinal ve sahte

Şarjın tüketiminin püf noktalarından birisi de orjinal batarya ve orjinal şarj aleti kullanımına bağlıdır. Cep telefonu üreticilerinin en önemli uyarılarından birisi de orjinal batarya ve şarj aleti kullanımıdır. Orjinal olmayan batarya ve şarj aletleri telefonunuzu tehdit ettiği gibi ısınma patlama gibi durumlarla sizleri de tehdit ediyor. Yan sanayi diye tabir edilen bataryalar orjinallerine oranla daha erken kullanım ömrünü tamamlamış oluyor. Aynı şekilde telefonunuzun amperiyle uyumsuz olan şarj aletleri hem geç şarj ediyor hemde bataryanızın kullanım ömrünü kısaltıyor.
Şarjım çabuk bitiyor sorusuna çözümler ürettik sizlerin de çözümü var ise yorumda paylaşabilirsiniz.

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
Blogger & Teknoloji Yazarı

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar (1)

  1. uğur ağırgöl
    30 Ağustos 2019

    web sitenizi beğeniyle takip ediyorum başarılarınızın devamını dilerim.

    Cevapla

Yorum Yap