Otomobil 9 Mayıs 2015, 22:13

R-Link by Renault

Yeni Megan’dan Yeni R-link Sistemi;

Renault, Clio 4 modeliyle yakaladığı spor çizgileri captur ve fluence’den sonra şimdi yeni megan modellerinde kullanmaya başladı. Ön kısımda bulunan büyük Renault amblemi artık yeni çıkan meganlarda da mevcut. Bunun dışında yeni meganların farkı, içinde bulundurduğu R-link sistemi.

rlink1

Lüks sınıf kategorisindeki otomobil firmalarının araçlarında kullandığı multimedya sistemlerine benzeyen R-link sisteminin en büyük artılarından bir tanesi İnternete bağlı olmadan Navigasyon sisteminde trafik bilgilerinin alınabilmesidir. Üstelik internete bağlı olmadan trafiğin yoğunluğunu gösterebilir ve alternatif yolları sizlere göstererek gideceğiniz yere daha hızlı gitmenizi sağlayabilmektedir.

rlink4

Cep telefonları ile senkronize olan ve bluetooth bağlantısı ile cep telefonuna gelen mesajların, Tweet’lerin, e-postaların sesli olarak türkçe okunabilmesi R-link’in sadece birkaç özelliğinden birtanesi. Sesli komut sayesinde direksiyonda dikkatinizi dağıtmadan istediğiniz kişinin ismini söyleyerek telefonunuz üzerinden arama yapabilirsiniz.

rlink5

Facebook uygulaması ile konumunuzu paylaşabilir arkadaşlarınızın paylaştığı konumlara rota çizdirip gidebilirsiniz. Gündemi de yakından takip edebileceğiniz bu sistemde euronews haberlerini sesli olarak dinleyebilirsiniz.

rlink2

7 inç dokunmatik ekranı ile menülerde gezinmek oldukça kolay üstelik sesli komutlar ile de menüde dolaşabilme imkanı mevcuttur. Tıpkı akıllı telefonlarımızda bulunan Google Play Store veya Apple Store gibi çevrimiçi uygulama yükleyebileceğimiz bir marketi bulunan Renault R-Link sisteminin akıllı araçlara akıllı uygulamalar sağlıyor. R-Store adı verilen bu uygulama marketinden yeni uygulamalar yükleyebilir sürüş keyfinizi artırabilirsiniz.

rlink3

R-Store uygulamalarından biri olan R-Sound uygulaması ile araç motor sesini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bu sistem motor ve gaz pedalınız ile senkronize olup hoparlörler sayesinde spor bir otomobil sesi, klasik bir motosiklet (harley davidson gibi) sesi, eski model araç motoru sesi gibi birkaç çeşit ses ile sürüş keyfinizi artırmanızı sağlayabilirsiniz. R-Link sisteminde akıllı şerit takip sistemini de barındırmakta Visio sistem adı verilen bu sistem araç şeritten çıkar ise sürücüyü ikaz ediyor. Yeni Megan GT Line modellerinde standart olarak sunulan bu sistem istenirse diğer modellere de opsiyonel olarak eklenebilmekte. Artık gelişen teknoloji sayesinde telefonlardan sonra arabalarda akıllandı. Yeni araç alacak olanların bu sistem ve bu araç Aklında olsun.

rlink6

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
teknoloji yazarı.

Benzer İçerikler

Yorum Yap