Kültür-Sanat 4 Mayıs 2015, 21:44

Piyanonun İcadı ve Mucidi

Bartolomeo Cristofori kimdir?

google doodle

Bugün (04.05.2015) itibariyle Google’ın Doodle yaptığı bu kişi ilk piyanonun mucididir. 4 Mayıs 1655 tarihinde doğan Bartolomeo Cristofori piyanonun mucidi olarak kabul edilmektedir. İtalyanın Floransa şehrinde doğan ünlü müzisyen 1711 yılında piyanonun atası olan italyanca hafif ve kuvvetli anlamına gelen “piyano e forte” isimli müzik aletini icat etti. Zaten doodle’da da göreceksiniz hafif ve kuvvetlinin önemini vurgulamak için doodle’ın hemen sağ tarafında  yüksek ve sert vuruşlar için F harfini alçak ve hafif vuruşlar için P harfini kullanarak aynı sesin daha yüksek ve daha alçak tonlarda çıkması sağlanmış ve gösterilmiştir. Piyano vurmalı çalgılar kategorisine girmektedir. Klavyedeki tuşlara basılarak içinde bulunan tahta çekicin tellere vurmasıyla ses elde edilir. Piyanoda seslerin uyum içinde çıkması için tuşa basıldığında çekiç tellere vurur ve ses çıkar, sesin sönmemesi için çekiç Bartolomeo Cristoforinin bulduğu mekanizma sayesinde hemen geri çekilir. Çekildiğinde ise titreşimi azaltan damper adı verilen parça ile susturulur eğer sesin devam etmesi isteniyorsa pedallar sayesinde ses uzatılabilir.

 

Gelelim Piyanonun mekanizması ve o karakutunun içerisine;

piyanonun mekanizması

1) Tuş, 2) tuş ayarı, 3) şövale, 4) eşapman ayarı, 5) eşapman kolu, 6) çekiç kenar vidası, 7) tekrarlama vidası, 8) çekiç sapı, 9) tekrarlama kolu, 10) çekiç başı, 11) çekiç yakalayıcı, 12) susturucu kiriş çatalı, 13) susturucu kirişi, 14) susturucu kaşığı, 15) susturucu, 16) tel, 17) madenî plaka, 18) zımba, 19) akort çivisi, 20) çivi yatağı.

6 çeşit piyano vardır bunlar;

Duvar (Konsol) Piyanosu

Elektro Piyano

Hazırlanmış Piyano

Kuyruklu Piyano

Mekanik Piyano

Pnömatik Piyano

piano1

Piyano klavyesinde 88 tuş bulunur. Bu tuşlardan 52 si beyaz 36 sı siyahtır. Verebildiği en pest ses 27,5 hz frekanslı “La” sesidir. Bu sesi veren telin uzunluğu 198 cm dir. En tiz ses ise 4186 hz frekanslı “Do” sesidir. Bu sesi veren telin uzunluğu ise 61 cm dir.

Piyanonun mekanizması anlaşılması oldukça güç bir düzenektir. Öyleki bazı piyanoların içeriğindeki parça adeti 7000 parçayı geçmektedir.

Piyanonun mucidi Bartolomeo Cristofori’nin piyanoyu icat ederken en büyük başarısı piyanonun temel mekanik sorunu olan çekicin tellere vurması esnasında ses oluştuğunda çekicin vurması ile sesin sönmemesi ve bunun için çekicin çok çabuk bir şekilde telden ayrılması, yeniden çalınabilmesi sorununu çözmesiydi.

Tarihten bu yana birçok ünlü müzisyen piyanoya katkılar sağlamıştır. Bunlardan birkaçı tokmaklı klavseni bulan Fransız Marius, çekiç sistemini geliştiren Saksonyalı Silbermann, klavyenin tüm ses genişliğinde eşit bir ötüm elde etmeyi başaran Bach, dizliklerin yerine pedalları keşfeden Stein’in katkılarıyla günümüze geldi. Hayatı boyunca 20 adet piyanonun yapımına imza atan Bartolomeo Cristofori 1732 yılında gözlerini hayat yumdu.

piyano ve el

Piyanonun icadı ile müzik dünyasına büyük bir katkı sunan Bartolomeo Cristofori’yi de google sayesinde öğrendik. Şimdi sizleri piyanonun eşsiz sesi ile Türk Marşını dinletmek istiyorum.

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
teknoloji yazarı.

Benzer İçerikler

Yorum Yap