Android 20 Kasım 2015, 23:53

Pegi 3 Nedir?

Dünya devi Google’ın mobil işletim sistemi olan Android’in marketinde yani Google Play Store da oyun ve uygulama yüklerken gözümüze çarpan Pegi 3 nedir?

Daha öncelerde Pegi 3 yazan yerde uygulamanın yaratıcısı/yapımcısı yer almakta idi. şimdilerde ise Pegi 3 Pegi 7 Pegi 12 Pegi 16 Pegi 18 yazılarını görmekteyiz. Peki nedir bu Pegi??? bir yapımcı mı? yada uygulama geliştiricisi? editörün seçimi veya derecelendirmesi mi?

Print

Pan European Game İnformation (PEGİ). İsminden de anlaşılacağı gibi Avrupada Oyunlar hakkında bilgi verme amaçlı bir yaş derecelendirme sistemi. bu derecelendirme sisteminin ilk çıkış yeri adından da anlaşıldığı gibi Avrupa. Bu sistem Interactive Software Federation of Europe (ISFE) Avrupa İnteraktif Yazılım Federasyonu tarafından geliştirilmiştir. 2003 yılında 30 avrupa ülkesi tarafından tanınmış ve kullanılmaya başlanmış. Çıkış amacı çocukları internet ve oyun aleminde olumsuz davranışlardan (şiddet, cinsellik, kumar, alkol, uyuşturucu vb.) korumak. Bilgisayar oyunlarında ve uygulamalarda bulunan Pegi 3 – 7 – 12 – 16 – 18 gibi sayılar ile ebeveynleri oyun veya uygulama hakkında uyarmak, yaş uygunluğunu sağlamak, bilgilendirmek için kullanılmaktadır.

Gelelim bu sınıflandırmadaki sayıların yaş gruplarına;

PEGİ KATEGORİLERİ

Bu yaş grupları ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Google Play Store da Türkiye bu gruplandırmanın Avrupa ve Orta Doğu grubunda yer almaktadır. Google Play Store’un gruplandırmasına göre Türkiyede Pegi Sınıflandırması;

Pegi 3 : Genel olarak tüm yaş gruplarına hitap eden ilk derece sınıflandırmadır. Oyun veya uygulama içeriğinde herhangi bir kötü söz, şiddet içermemektedir. Çocukları korkutucu herhangi bir içerik bulunmamaktadır. Çocuklar gerçek karakterler ile hayal ürünü karakterleri net ayırt edip gerçek hayat ile karıştırmaması gerektirdiği bir sınıflandırmadır.

Pegi 7 : Normalde derecelendirmesi 3 olan fakat içeriğinde çocuklar için korku ve şiddet içerebilen sınıflandırmadır. Şiddet iması ve ayrıntısı verilmeyen ama içeriğinde çok hafif düzeyde şiddet içerebilen uygulamalar barındıran sınıflandırmadır.

Pegi 12 : Hayal ürünü karakterlere yönelik şiddet içeren, insana benzeyen karakterlere ve hayvanlara yönelik hafif derece şiddet içeren, Çıplaklık görüntülerinin biraz daha ayrıntılı gösterildiği, kumar vb. gibi sahnelerin bulunduğu, çok hafif düzeyde kötü sözlerin bulunabildiği, cinsel içeriklerin bulunmaması gereken sınıflandırmadır.

Pegi 16 : Şiddet ve cinsel ilişki tasvirlerinin biraz daha gerçek hayata yakın bir seviyede gösterildiği oyun ve uygulamalarda kullanılan sınıflandırmadır. Pegi 12 ye oranla daha üst seviyede kötü sözlerin kullanıldığı, içki tütün ürünlerini özendirici/teşvik edici davranışların sergilendiği oyun ve uygulamalarda kullanılan sınıflandırmadır.

Pegi 18 : Şiddet düzeyinin yüksek olduğu, aşırı şiddetin tasvir edildiği, grafik düzeyde cinsel içeriklerin bulunduğu, yaşadışı uyuşturucu kullanmanın tasvir ve teşvik edilen uygulamalarda kullanılan sınıflandırma türüdür.

Google Play Store da pegi kısmında (!) ünlem işareti bulunan oyun ve uygulamalar da mevcuttur. Bu uygulama veya oyunlar değişken içerikler barındırdığı, uygulama veya oyunun başka içeriklere ulaşabileceği belirtilmektedir. Bu tür uygulama/oyunlara ebeveyn eşliğinde girilmesi gerektiği bu ünlem işareti ile bildirilmektedir.

Dünya genelinde ortalama olarak yukarıdaki sınıflandırma kullanılmaktadır. Ancak Almanya (0-6-12-16-18) Güney Kore (3-7-12-17-18) gibi bazı ülkelerde farklılık göstermektedir.

Pegi’nin bugüne kadar derecelendirdiği/sınıflandırdığı oyunların istatistiği şu şekildedir;

Pegi 3 : %50

Pegi 7 : %10

Pegi 12 : %24

Pegi 16 : %12

Pegi 18 : %4

Pegi’nin Görsel logoları aşağıdaki gibidir.

PEGİ

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
Blogger & Teknoloji Yazarı

Benzer İçerikler

Yorum Yap