MOBİL 22 Nisan 2015, 12:00

Nokia Artık Bu Logonun Çatısı Altında

Bir zamanların sektör devi şimdi tarih oldu. Cep telefonu dünyasının ilklerinden olan ve yaptığı yeniliklerle zamanın cep telefonlarında çığır açan Finlandiyalı Nokia Şirketi hızlı gelişen sektöre ve Apple, Samsung gibi devlere yenik düştü. Nokia’nın sektöre tutunamamasının tek nedeni; İşletim sistemlerinin yani Android ve İos işletim sistemlerinin symbian işletim sisteminden daha gelişmiş olması ve Nokia’nın symbian işletim sisteminde ısrar etmesi, nedendir bilinmez ama daha sonra da Windows Phone işletim sistemini tercih etmesi.

microsoft_and_nokia_0

Bir zamanların efsane cep telefonu üreticisi nokia nın Microsoft’a satılmasının ardından bir buçuk yıl geçti. Yazılım devi Microsoft 7.1 Milyar dolarlık dev anlaşma ile nokia nın operasyon ve üretim birimlerinin hepsini bünyesine kattı. Bir müddet Lumia ismiyle satışa devam eden cep telefonları artık Microsoft olarak ve Microsoft logosuyla satılmaya başlandı.

Lumia-535

Bunun İlk örneği Microsoft Lumia 535. Tasarımı Lumia serisinin aynısı olan 535 klasik lumia çizgilerini ve renklerini barındırıyor. 5.0 inç IPS LCD ekran 960×540 çözünürlüğe sahip ve inç başına 220 piksel düşmektedir. Qualcomm snapdragon 200 4 çekirdek 1,2 gHz işlemci mevcut. 8 Gb hafızaya sahip olan 535’de 1 Gb ram kullanılmış. Arkasında ve önünde 5 Megapiksel kamera mevcut olan lumia 535’in arka kamerasıyla 2592×236 piksel çözünürlükte fotoğraf ve 480 p 30 fps video çekimi yapılabilmekte. 1905 mAh kapasiteli batarya ile piyasaya sürülen bu telefon ortalama bir kullanıcının istekleri seviyesinde. Bu kapasitede bir batarya androidli bir telefonda 1 gün giderken bu telefonda 2 gün gidebilmekte. 128 gb hafıza kartına kadar destekleyebilen bu modelde Windows Phone 8.1 işletim sistemi kullanılmış. Android gibi program uygulama oyun yüklenildiğinde kasma yapmaması Windows Phone’un artı özelliklerinden birtanesi. Kamera arayüzü oldukça şaşırtıcı olan lumia 535 de sanki profesyonel bir makine ile çekim yapıyormuşcasına etki veriyor. Örneğin iso ayarı, pozlama telafisi ayarı, deklanşör hızı gibi ayarlamalar birçok arayüzde mevcut değil. Fiyat performans dengesinde iyi bir telefon olan Microsoft Lumia 535 piyasa da 550 tl civarında satılmaktadır.

microsoft lumia 535

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
Blogger & Teknoloji Yazarı

Benzer İçerikler

Yorum Yap