DONANIM 13 Şubat 2015, 23:06

Monitör Nedir? Monitör’ün tarihçesi…

Bilgisayar çıkış bileşenlerinden biri olan monitör ; bilgisayarda işlenen verileri görüntülemekte kullanılan elektronik cihazlara verilen addır. Anakarttan işlenen verileri monitöre iletme görevi ekran kartına düşmektedir(bkz. Ekran Kartı). Monitör’ler CRT ve LCD olarak günümüzde ikiye ayrılmaktadır. CRT monitör’ler eski tip tüplü diye tarif ettiğimiz ekranlardır. CRT (Chatode Ray Tube); Katot Işınlı Tüp anlamına gelmektedir. Havası boşaltılmış ve ön yüzeyi binlerce fosfor noktacığından (dot) oluşan bu ekranların çalışma prensibi tüpün dar tarafında bulunan elektron tabancasının içerisindeki katot levhaları tel fleman(ısıtıcı) ile ısıtır ve tüp içerisinde serbestçe dolaşan elektron bulutu oluşturur. Negatif kutuplandırılan katotlar pozitif kutuplandırılan ekranın iç yüzeyi arasında büyük bir gerilim farkı uygulandığında katotlarda oluşan elektronlar dış yüzeye doğru fırlamaktadır. Sabit olarak yerleştirilen odaklama elemanları bu elektronları bir araya getirerek bir ışın halinde ekran orta yüzeyinde odaklar. Bu ışını ekranın istenilen taraflarına yönlendirmek için elektron tabancasının etrafında yatay ve dikey saptırma bobinleri bulunur. İşte bu ışının ön yüzeyde gezdirilmesi suretiyle ortaya görüntüler çıkar. Elektron demetinin ekranda saniyede kaç resim taradığı ekran kartı tarafından belirlenir. Bu değer saniyede 50 ile 120 arasında değişir. Bu değer ne kadar hızlı ise görüntü kalitesi o kadar iyi olmaktadır.

monitor-1

Gelelim LCD ekran teknolojisine; LCD (Liquid Cyristal Display) Sıvı Kristal Ekran denilen bu ekranlar CRD ekranlara oranla daha ergonomik ve daha az yer kaplamaktadır. Bu monitörlerde görüntü sistemi sıvı kristal diyotlar sayesinde sağlanmaktadır. Şeffaf olan bu diyotlara gerilim uygulandığında geçirgenliklerini kaybeder ve siyaha dönerler tıpkı elektronik saatlerimizdeki gibi. Renkli LCD ekranlarda ise daha ufak ve birden çok diyot katmanı sayesinde renkli görüntü elde edilir. LCD ekranlar da kendi içerisinde 2 ye ayrılmaktadır; DSTN ve TFT. DSTN (Dual-Scan Twisted Nematic) ekranlar daha ucuz olan ‘passive matrix’ teknolojisini kullanır ve görüntü kalitesi TFT ekranlara göre daha düşüktür. TFT (Thin Film Transistor) ekranlar ise ‘active matrix’ teknolojisini kullanır. TFT Monitör’ler DSTN ekranlara göre daha parlak daha keskin görüntü sağlarlar.

lilliput-FA1011-NP-C-T-10-1-TFT-LCD-Monitor-with-DVI-HDMI

Monitör’ler büyüklüklerine göre İnç ve Cm cinsinden ölçülmektedir. Örnek büyüklükler aşağıdaki gibidir;

.

15 inç – 38 cm ekran

17 inç – 43 cm ekran

19 inç – 48 cm ekran

.

.

.

(İnç; Ekranın bir çapraz kenarından karşı çapraz kenarına kadar olan uzunluktur.)

 

Ve Günümüz LED Teknolojisi;

LED (Light Emitting Diode) Işık yayan diyot; Bu teknolojinin temelleri 1920 lerde Rusyada atıldı. Oleg Vladimirovich Losev isimli bir radyo teknisyeni radyo alıcılarında kullanılan diyotların ışık yaydığını farketti ve 1927 de bir rus gazetesinde buluşunu yayınladı. LED Yarı iletken diyot temelli ışık yayan elektronik devre elemanıdır. İlk başlarda sadece kırmızı zayıf ışık verebilen LED’ler günümüzde Kızılötesi, Morötesi, görünür ışık gibi çeşitli dalga boylarında ve yüksek parlaklıklarda ışık verebilmektedir. Düşük enerji tüketimi, uzun ömrü, sağlamlığı vb gibi artıları sayesinde geleneksel ışık kaynaklarından daha avantajlıdır. Ana maddesi silikon olan ledler yarı iletken maddelerdir. Üzerinden akım geçtiğinde foton açığa çıkar ve ışık verirler. Farklı açılarda ışık verecek şekilde üretilmektedir.

Ledler renk vermelerine göre farklı akımlarda çalışırlar. Örn; Kırmızı ledler 2,20 volt,yeşil ledler 3,30 volt, mavi ve beyaz ledler 3,40 volt gerilim ile çalışmaktadır. Günümüz ekran teknolojilerinde yukarıda bahsettiğimiz artıları sebebiyle LED tercih edilmektedir.

lg-e2250v-22-led-monitor-1920-x-1080p-hdmi-dvi-5ms-blk

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
Blogger & Teknoloji Yazarı

Benzer İçerikler

Yorum Yap