YAZILIM 22 Nisan 2015, 09:46

İki Bilgisayar Arasındaki En Kısa Yol

Bilgi ve teknoloji çağının en büyük gereksinimlerinden biridir bilgiyi depolamak ve ona hızlı bir şekilde ulaşmak. Günümüzde bilgiyi depolama sorunu nerdeyse çözüldü sunucular hardisklerini kapasitelerini arttırdı bilgiye ulaşmakta eskisi gibi yavaş ve zor değil. Günümüzde bilgiyi depolamanın ve ona ulaşmanın en hızlı yolu: bulut sunucular… Microsoftun onedrive’ı, Google’ın Drive’ı, Apple’ın iCloud’u, Yandex’in Disk’i ücretsiz bulut sunuculardan birkaçı. Sektörün en büyükleri olan bu firmalar bulut sunucuları teşvik amacıyla 15 Gb’lara varan ücretsiz depolama alanı sunuyor. Ama iCloud’un hacklenmesinin ardından bu sunucuların güvenilirliği sorgulanır oldu. Tabiki bu sunucuların gereken bütün güvenlik araçlarını barındırdığını biliyoruz ancak eski güvenirliğini yitirdiğinden dolayı kullanıcılar farklı depolama ve paylaşım sunucularına yöneldi.

Bugün sizlere bambaşka bir depolama ve güvenli dosya paylaşım ortamı olan Bittorrent Snyc’yi, kurulumunu ve işleyişini aktaracağız. İlk önce Bittorrent’in ne olduğunu öğrenelim. Bittorrent internet üzerinden dosya paylaşım yazılımına ve aynı tekniği kullanan dosya takas sistemine denir. Doğrudan indirmekten ziyade indirirken aynı zamanda başka kullanıcılar ile paylaşır. Diğer P2P (peer to peer=eşten eşe) paylaşım programlarından farklı olarak, sabit olmayan bağımsız sunucu tanımlama dosyaları sayesinde sabir bir sunucuya ihtiyaç duymaksızın paylaşıma devam edebilmesidir. Bittorrent veya uTorrent gibi programlarla çalışan bu sistem günümüzde dosya paylaşımında çığır açmıştır. Bittorrent Sync ise bilgisayarlar arası bittorrent gibi çalışan hızlı dosya paylaşımı yapılabilen programdır. Android’de mobil sürümü de mevcut olan bu program sayesinde arkadaşlarınız arasında hızlı ve kolay dosya paylaşabilecek ve tanımladığınız klasör veya dosyayı paylaşabilecek, verilerinizi kolayca istediğiniz yerden erişebileceksiniz.

Nasıl Kullanırız bu sistemi;

https://www.getsync.com adresinden şu an ki sürümü olan 2.0 sürümünü indirip bilgissayarımıza kuruyoruz.

1 bittorrent sync kurulum
2 bittorrent sync kurulum 2

 

Ücretli sürümü de mevcut olan bu programın ücretli pro sürümünde işyerleri için lisanslı ve sınırsız sayıda klasör açma gibi özellikler mevcut.

 

 

3 sync email

 

Programın kurulum dosyasını indirirken ekrana gelen email bildirim formuna email adresimizi yazıyoruz.

4 sync kurulum

 

İndirdiğimiz dosyayı açıyoruz ve kurulumu başlatıyoruz.

5 sync kurulum 2

 

Kurulum bittikten sonra tarayıcımıza ek sekme ile yukarıdaki ekran geliyor. Bu ekrana kendimiz belirleyeceğimiz kullanıcı adı ve şifremizi yazıyoruz(Not; kullanıcı adı ve şifre herhangi bir yerden sağlanmıyor, kullanmak istediğimiz kullanıcı adını ve şifreyi kendimiz belirliyoruz.)

6 sync kurulum 4

 

Bu ekranda ise paylaşıma açacağımız klasörümüzü bilgisayarımızın sabit disklerinden seçiyoruz.

7 sync kurulum 3

Yukarıda az önce C veya D diskinden paylaşıma açtığımız klasörümüz gösterilmekte.

8 sync kurulum 5

Bu ekranda ise paylaşım klasörümüze ikinci veya üçüncü paylaşım klasörleri açmayı gösterdik. aynı andan birden çok klasör paylaşıp istediğimiz klasörleri istediğimiz kişiler ile paylaşabiliriz. Bunu yapmak için klasörün üstüne gelin ve sağ taraftaki paylaş butonuna tıklayın.

9 sync kurulum 6

 

Yukarıdaki ekranda paylaşmak istediğimiz, paylaşıma açtığımız klasörü “salt okunur” mu veya “okuma ve yazma” mı diye kendimiz belirtebiliyoruz. Yani klasör üzerinde başkalarının değişiklik yapmasına olanak verip vermemek elimizde. Hemen altındaki menüde istersek bağlantıya süre tanımlaması yapabiliriz. Örneğin sadece 1 haftalığına bu klasörü paylaşıma açabiliriz. En alt menüde ise paylaşıma açtığımız bu klasörün diğer paylaşımdaki arkadaşlarımızın bize bağlanması için gerekli olan URL kodunu E posta yoluyla, URL kodunu kopyalayıp veya mobilde kullanılacak ise QR koduyla mı paylaşılacağını belirtiyoruz.

10 sync kurulum 7

 

Bu ekranda ise karşı taraftan (yani paylaşım klasörünü oluşturan taraftan) oluşturulan URL kodunu “Elle Bağlantı” menüsünden girip paylaşım klasörünü listemizde görüntülemek için  bu menüyü kullanırız. Artık bağlantımız oluşturuldu, paylaşım klasörüne ulaşabilmekteyiz. Zahmetli gibi görülse de birkaç basit adımdan oluştuğunu kurarken göreceksiniz. Ama kullanırken eminim ki birçok kişinin işine yarayacak.

11 sync kurulum 8

 

12 sync kurulum 9

 

Google Play Store’da mobil uygulaması olan Bittorrent Sync sayesinde mobil cihazlarda da dosya veya klasör paylaşımı yapılabilmekte. Bunun için sadece yukarıdaki adımları uygulamak ve paylaşırken QR kodu ile paylaşarak mobil uygulamada bu QR kodunu okutmak. Bilgissayar dünyasına hayırlı olsun.

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
Blogger & Teknoloji Yazarı

Benzer İçerikler

Yorum Yap