Android 18 Mayıs 2020, 23:18

HOMETECH TABLET FORMAT ATMA ROOT ATMA ROM YÜKLEME

Merhabalar siz buraya kadar gelmişseniz demek ki sıkıntı büyük. Biraz pr çalışması yapayım mı? Veya google da daha önlerde çıkmak için yukarıdaki başlığı 100 kere daha buraya yazayım mı? veya bir cümle anlatmak için 100 resim koyup altına birer kelime yazarak sitede dolaştırıp durayım mı sizi? Şaka şaka, Neyse sadede gel dediğinizi duyuyorum.

Malesef hometeceh tablet alma gafletinde bulundum. Ona virüs girdi tarayıcı kendi kendine açılıp bilinmeyen bir sürü siteye girer oldu. Oyunun veya videonun ortasında tarayıcı açılıp bir sürü bilinmedik sitelere giriyordu. Sorunu buldum (büyük ihtimalle sizinde aynıdır: Uygulamalarda “com.isleep.cycleclock.android” “com.sleep.cat.android” … ve bunun gibi birkaç kaçak yazılım) ancak tabletten silemedim (silinmiyor ve antivirüs programları normal yazılım olarak görüyor) sonra tek çare olarak format ve sıfırdan kurulum olarak gördüm ve yaptım. Çözüldü…

Şimdi sırasıyla sıfırdan format atmanın yolunu göstereceğim sizlere; Baştan uyarayım bu işlemleri yapmadan önce tabletinizin bir yedeğini alın (Resim, müzik, video…) ve oluşacak yazılım hatalarını göze aldığınızı göz önünde bulundurmalısınız. Oluşacak hatalardan müessesemiz firmamız otobüs tur şirketimiz ve holdingimiz sorumlu değildir 🙂

İlk olarak tabletinizin USB hata ayıklama modunu açın. Bunun için Tabletinizden Ayarlar>Tablet Hakkında>Derleme Numarası (7 kere tıklanacak) (“Artık siz geliştiricisiniz” mesajı gelene kadar)

Geliştirici olduktan sonra Ayarlar Menüsünde “Geliştirici Seçenekleri” menüsü eklenecek. Geliştirici Seçenekleri menüsünden “OEM Kilit Açma” ve “USB Hata Ayıklaması” nın karşılarındaki butonları tıklayıp aktifleştirin. ve tüm bunlar bittikten sonra Açma Kapama (Power/Güç) tuşundan tabletinizi kapatın ve kapalı olarak bilgisayarınıza USB kablosu ile bağlayın. Resimler aşağıda inceleyin.

Sonrasında gelelim formatlamaya. Bu aşamadan sonra tablet ile işiniz yok herşeyi bilgisayarınızdan yapacaksınız. İlk olarak aşağıda belirttiğim ve Hometech’in sitesinden indirdiğim Yazılım dosyasını bilgisayarınıza indirin: Hometech yazılımı.rar

Yazılım bilgisayarınıza “.rar” dosyası olarak inecektir. Kolaylık olması açısından masaüstünüze indirmenizi tavsiye ederim. İlk olarak indirdiğiniz .rar dosyasını sağ tıklayıp “Buraya Çıkar” komutu ile masaüstünüze çıkarın çıkarılan klasörün içinde “SP_Flash_Tool_exe_Windows_v5.1616.00.000.rar” dosyasını sağ tıklayıp “buraya çıkar” komutunu çalıştırın ve bulunduğu klasöre çıkarın. aynı şekilde “HT 10MT 18.05.2017.rar” dosyasını da sağ tıklayıp “buraya çıkar” komutunu çalıştırın ve bulunduğu klasöre çıkarın. ve klasöre çıkardığınız SP_Flash_Tool_exe_Windows_v5.1616.00.000 dosyasını açın ve içerisinde bulunan “flash_tool.exe” uygulamasını açın/çalıştırın/kurun. Program kurulduktan sonra karşınıza programın anasayfası gelecek buradaki üst sekmelerden “Download” Sekmesine girin. Bu ekranın hemen sağ tarafında “Dowload Agent” butonu var (en sağda klasör seçme görünümünde) buradan yüklenecek yazılımınızı seçeceksiniz. Buraya tıklayın ve az önce klasöre çıkardığınız dosya olan “SP_Flash_Tool_exe_Windows_v5.1616.00.000” dosyasının içerisindeki “MTK_AllInOne_DA.bin” dosyasını seçin. Burayı seçtikten sonra hemen altındaki buton olan “Scatter -loading” butonuna tıklayıp yine klasöre çıkarmış olduğunuz “HT 10MT 18.05.2017” dosyasının içerisindeki “MT6580_Android_scatter.txt” dosyasını seçin. bu ikisini doğru seçtiyseniz hemen altta bulunan boş alan dolacaktır. 10 satırlık bilgiler oraya çıkacaktır. Bilgilerde geldiyse aynı ekranda az önceki klasör seçtiğiniz butonların hemen altında açılır pencere bir buton göreceksiniz. Butonda ” “Download Only” seçilidir. Buraya tıklayıp gelen seçeneklerden “Format All + Download” seçeneğini seçin. Artık formatlamaya ve yeni yazılımı yüklemeye hazırsınız. Aynı ekranın üst kısmında yeşil bir dowload simgeli Download butonu var oraya tıklayın ve arkanıza yaslanın bi bardak çay için. Çay biter bitmez formatta bitmiş olacak. Burda dikkat edeceğiniz bir nokta var tabletiniz kapalı iken ve bilgisayarınıza usb kablosu ile bağlı iken yapacaksınız bu işlemleri. Formatta size yardımcı olabilecek görüntüler aşağıdadır;

En başta dediğim gibi her virüs tıpkı normal virüslü hastalık gibidir tanı, tedavi ve tedavi yöntemleri farklıdır. Ben burda tarayıcıdan reklam yazılımını silemediğim için format + ilk sürümünü (fabrika yazılımını) tablete attım. Tabletiniz fabrikadan nasıl geldiyse o şekilde olacaktır. Yine söylüyorum bu işlemleri bir bilen ile yapın ve geri dönülmeyecek hatalarınızı göze alarak yapın.

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
Blogger & Teknoloji Yazarı

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar (24)

 1. serdar kaya
  31 Mayıs 2020

  Merhaba ,
  Bu yazılımı ve bu işlemi premium tab 9 a yapabilir miyim?

  Cevapla
 2. emrah
  (Yönetici)
  10 Haziran 2020

  Bu yazılım sadece HT 10 MT modeline ait yazılımdır. Premium tab 9 un yazılımı hometech yazılım destek sitesinde bulabilirsiniz: https://destek.hometech.com.tr/yazilimlar/ . Ancak Tabletiniz android tabanlı ise bu yazılım olabilir. kesin olur demiyorum olabilir. denemek gerek. forumlardan araştırıp tabletinizin rom’unu (yazılımını) bulabilir yukarıda anlattığım yöntemlerle yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

  Cevapla
 3. Mert Karadağlı
  12 Temmuz 2020

  Kolay gelsin hocam format all +dowland seçmezsek dowland only seçersek anladığım kadarıyla format atılmamış olur zaten sadece root ve rom yüklemek istiyorum dowland only seçersem kötü birşey olur mu yoksa root atmak için format all seçmek zorunda mıyım ?

  Cevapla
 4. Mert Karadağ
  12 Temmuz 2020

  Hocam birşey sorucam bu işlem yapıldıktan sonra root işlemi nasıl olacak ?

  Cevapla
 5. emrah
  (Yönetici)
  15 Temmuz 2020

  Mert Karadağ format all + download işlemi tabletinizi formatlayarak üzerine hometech’in HT 10 modelinin ilk sürümünü yükler. Tek downloadı denedim fakat çalışmadı işlem durduruldu hatası verdi. Root işlemine gelirsek Root için bir sürü root programları var bunlardan en anlaşılır basit olanları (bana göre) King Root veya Kingo Root programlarıdır. Yine söylüyorum bu işlemlerde tabletiniz sıfırlanır içindeki tüm bilgiler gider/kaybolur/silinir. Öncelikle tabletinizi yedeklemenizi tavsiye ederim.

  Cevapla
 6. hakan karataş
  10 Ağustos 2020

  bu romu alfa 10 mb de kullanabılırmıyım kendi sitesinde alfa 10 mb rom yok

  Cevapla
 7. recep
  3 Eylül 2020

  emrah bey yüklerken böyle bir hata ile karşılaştım. işletim sistemim win10 64 bit https://hizliresim.com/DRYZHZ
  yardımcı olabilirseniz sevinirim

  Cevapla
 8. recep
  3 Eylül 2020

  hocam formatı deniyorum aşağıdaki resimdeki gibi bir hata veriyor. işletim sistmim win10 64bit
  yardımcı olursanız seninirim
  şimdiden teşekkürler.
  https://hizliresim.com/DRYZHZ

  Cevapla
 9. Ahmet doğukan şimşrk
  12 Eylül 2020

  Merhaba ben tabletin ht10 mt format atacaktım ama buradaki tüm aşamaları yaptım ve en sonunda baktım ki alttaki resimde sarı bir ilerleme var o bende olmadı ve bende tablete bastım halen tablet şarj olduğunu gördüm format olmamış acaba bu sorunu nasıl halldedebiliriz çünkü OEM ve USB hata ayıklama açıktı halen aynı yardımcı olursanız seviniriz

  Cevapla
 10. emrah
  (Yönetici)
  13 Eylül 2020

  @hakan karataş bu rom bu cihaz için yayınlanmış bir romdur ancak iki tabletin sistem özellikleri birebir aynı denemekte fayda var.
  @recep 64 bit olmasından kaynaklı bir sorun gibi, birde android tabanlı bir tablet olmadığından hedef hatası veriyor. forumlarda “windowsu androide çevirme” başlığı altındaki yorumları okuyarak bu sorunu çözebilirsin.
  @Ahmet doğukan şimşrk aynı sorun bende de oldu USB kablonu kontrol et, USB kablosunun data kablosu olmasına dikkat et şarj için kullanılan USB bağlantı kabloları data aktarmaz. Birde bazen rom atarken %0 dan %100 e çıkışı bir anda oluyor bu da bazen ortalama 10-15 dakika içerisinde oluyor. Örneğin format tuşuna bastın format başladı 10 dk hiçbir uyarı gelmedi 11 dakikada direkt tik işaretini görebilirsin.

  Cevapla
 11. yusuf
  21 Eylül 2020

  ht mz 8 e nasıl twrp recovery yapabiliriz. Bir türlü rootlayamadım bu nalet modeli ?

  Cevapla
 12. emrah
  (Yönetici)
  25 Eylül 2020

  @yusuf forumlarda biraz araştırdım tabletinize uygun rom bulunmamaktadır. Ne hometech’in kendi sitesinde nede başka bir yerde yazılımı bulamadım. Malesef Hometechin bazı modellerini rootlamak zor. Bilindik markalardan dünya geneli firmalardan tablet almak bu yönüyle çok iyi rootlamak kolay yazılımlardan biri olmazsa diğeri oluyor.

  Cevapla
 13. Gizem
  15 Ekim 2020

  Merhaba, virüs nedeniyle tabletime sizin dediğiniz işlemleri yaptım. 2 gün sorunsuzdu fakat sonraki gün tabletimi açtığımda virüs tekrardan çıkmaya başladı. Ne yapsam gitmeyecek herhalde sizin öneriniz nedir ? ;(

  Cevapla
 14. emrah
  (Yönetici)
  19 Ekim 2020

  @Gizem o virüs bana da 2 defa bulaştı, “hometech destek” uygulamasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. “Hometech Destek” uygulamasının bağlantısı büyük ihtimalle hacklendi. Bazı tabletlerde facebook’a bağlanmayı istiyor sakın bu uygulama üzerinden facebook’a girmeyin. Bu uygulamayı kaldırmanın yolu “NoBloat Free”, “Titanium Backup”, “System App Remover”, “App Master” gibi silinmeyen uygulamaları silmeye yarayan uygulamalardan biriyle istemediğin uygulamayı veya dosyayı kaldırabilirsin. Tabletiniz rootlu olduğu için bu uygulamaları yükleyebilirsiniz ve istemediğiniz uygulamayı kaldırabilirsiniz, rootsuz tabletlere yukarıdaki uygulamalar yüklenmeyecektir/çalışmayacaktır.

  Cevapla
 15. Emre ÇAKMAK
  25 Ekim 2020

  Merhaba:
  Hometech ht8 model tablet icin (root lu) siystem/bin/playplm dosya dizini lazım fakat bulamadım yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 16. emrah
  (Yönetici)
  29 Ekim 2020

  @Emre ÇAKMAK o modele ait rom bulamadım, yüklemiş olduğunuz romda sadece bu dizin mi eksik? Hometech androidden tamamen elini çekmiş herhalde kendi sitesinde yazılım kısmında hiç android yazılım yok. Forumlarda dolaşan birkaç rom var ancak tab8 modeline uygun, yardımcı olamadım kusura bakmayın.

  Cevapla
 17. Mert Bey
  11 Kasım 2020

  Hocam merhaba dediğiniz gibi rom attım fakat içindeki virüs hala silinmedi sebebi nedir? Ayrıca virüsün asıl kaynağının Hometech Destek uygulaması olduğunu öğrendim. Cihazı root edebilirsem sileceğim fakat edemiyorum onunla ilgili bir çalışmanız, fikriniz var mıdır? Teşekkürler.

  Cevapla
 18. Eren
  13 Kasım 2020

  Merhaba, aynı sorun 10mt tabletimizde var hometech destek uygulamasını kaldırmak gerekiyor. Bunun için root lazım bu işlemleri yapınca tablet rootlanmış olur mu yoksa root başka bir işlem mi? Teşekkürler

  Cevapla
 19. Asiye Akıllı
  21 Kasım 2020

  Benim tabletimde hometech 8c tabletime sim karti taktim ama arama ve ya mesaj yapamiyorum bunun icin ne onerirsiniz rot atmammi gerekiyor

  Cevapla
 20. Ali sinan
  24 Kasım 2020

  Bendede alfa10mb var. Bu romu yuklesem hata verirse eski romu format atarak yukleyebilirmiyim

  Cevapla
 21. emrah
  (Yönetici)
  28 Kasım 2020

  @Ali sinan Bu romu yükleme hata verecektir. alfa10mb romu forumlarda mevcut onu yüklemen gerekir.

  Cevapla
 22. emrah
  (Yönetici)
  28 Kasım 2020

  @Asiye Akıllı Bu gibi tabletlere sim kart koyulma amacı internet (3G/4,5G) amaçlıdır. Akıllı telefon gibi kullanamazsınız. Root atmak çoğu zaman işe yaramıyor. En iyisi herkeste Whatsapp mevcut Whatsapp’tan arama veya mesaj atmak.

  Cevapla
 23. emrah
  (Yönetici)
  28 Kasım 2020

  @Eren daha öncede belirttiğim gibi bu virüsün kaynağı “Hometech Destek” uygulaması. Bu işlemleri yapınca tabletiniz rootlanmış olur. İlgili uygulama silinmiş olur. Rootlamadan sonra güzel bir antivirüs uygulaması yüklemenizi tavsiye ederim. Ben rootladım 1 ay sonra yine bulaştı. Hometeche gönderdim kendilerine de ilettim böyle bir sorun var diye. Sunucularına virüs bulaşmış büyük ihtimalle.

  Cevapla
 24. emrah
  (Yönetici)
  28 Kasım 2020

  @Mert Bey ben root attım silindi ancak 1 ay sonra tekrar bulaştı. Bununla ilgili rootladıktan sonra “NoBloat Free”, “Titanium Backup”, “System App Remover”, “App Master” gibi silinmeyen uygulamaları silmeye yarayan uygulamalardan biriyle root veya rom atmadan silebilirsiniz. Yukarıda belirttiğim uygulamalar rootlu cihazlarda çalışıyor.

  Cevapla

Yorum Yap