Android 18 Mayıs 2020, 23:18

HOMETECH TABLET FORMAT ATMA ROOT ATMA ROM YÜKLEME

Merhabalar siz buraya kadar gelmişseniz demek ki sıkıntı büyük. Biraz pr çalışması yapayım mı? Veya google da daha önlerde çıkmak için yukarıdaki başlığı 100 kere daha buraya yazayım mı? veya bir cümle anlatmak için 100 resim koyup altına birer kelime yazarak sitede dolaştırıp durayım mı sizi? Şaka şaka, Neyse sadede gel dediğinizi duyuyorum.

Malesef hometeceh tablet alma gafletinde bulundum. Ona virüs girdi tarayıcı kendi kendine açılıp bilinmeyen bir sürü siteye girer oldu. Oyunun veya videonun ortasında tarayıcı açılıp bir sürü bilinmedik sitelere giriyordu. Sorunu buldum (büyük ihtimalle sizinde aynıdır: Uygulamalarda “com.isleep.cycleclock.android” “com.sleep.cat.android” … ve bunun gibi birkaç kaçak yazılım) ancak tabletten silemedim (silinmiyor ve antivirüs programları normal yazılım olarak görüyor) sonra tek çare olarak format ve sıfırdan kurulum olarak gördüm ve yaptım. Çözüldü…

Şimdi sırasıyla sıfırdan format atmanın yolunu göstereceğim sizlere; Baştan uyarayım bu işlemleri yapmadan önce tabletinizin bir yedeğini alın (Resim, müzik, video…) ve oluşacak yazılım hatalarını göze aldığınızı göz önünde bulundurmalısınız. Oluşacak hatalardan müessesemiz firmamız otobüs tur şirketimiz ve holdingimiz sorumlu değildir 🙂

İlk olarak tabletinizin USB hata ayıklama modunu açın. Bunun için Tabletinizden Ayarlar>Tablet Hakkında>Derleme Numarası (7 kere tıklanacak) (“Artık siz geliştiricisiniz” mesajı gelene kadar)

Geliştirici olduktan sonra Ayarlar Menüsünde “Geliştirici Seçenekleri” menüsü eklenecek. Geliştirici Seçenekleri menüsünden “OEM Kilit Açma” ve “USB Hata Ayıklaması” nın karşılarındaki butonları tıklayıp aktifleştirin. ve tüm bunlar bittikten sonra Açma Kapama (Power/Güç) tuşundan tabletinizi kapatın ve kapalı olarak bilgisayarınıza USB kablosu ile bağlayın. Resimler aşağıda inceleyin.

Sonrasında gelelim formatlamaya. Bu aşamadan sonra tablet ile işiniz yok herşeyi bilgisayarınızdan yapacaksınız. İlk olarak aşağıda belirttiğim ve Hometech’in sitesinden indirdiğim Yazılım dosyasını bilgisayarınıza indirin: Hometech yazılımı.rar

Yazılım bilgisayarınıza “.rar” dosyası olarak inecektir. Kolaylık olması açısından masaüstünüze indirmenizi tavsiye ederim. İlk olarak indirdiğiniz .rar dosyasını sağ tıklayıp “Buraya Çıkar” komutu ile masaüstünüze çıkarın çıkarılan klasörün içinde “SP_Flash_Tool_exe_Windows_v5.1616.00.000.rar” dosyasını sağ tıklayıp “buraya çıkar” komutunu çalıştırın ve bulunduğu klasöre çıkarın. aynı şekilde “HT 10MT 18.05.2017.rar” dosyasını da sağ tıklayıp “buraya çıkar” komutunu çalıştırın ve bulunduğu klasöre çıkarın. ve klasöre çıkardığınız SP_Flash_Tool_exe_Windows_v5.1616.00.000 dosyasını açın ve içerisinde bulunan “flash_tool.exe” uygulamasını açın/çalıştırın/kurun. Program kurulduktan sonra karşınıza programın anasayfası gelecek buradaki üst sekmelerden “Download” Sekmesine girin. Bu ekranın hemen sağ tarafında “Dowload Agent” butonu var (en sağda klasör seçme görünümünde) buradan yüklenecek yazılımınızı seçeceksiniz. Buraya tıklayın ve az önce klasöre çıkardığınız dosya olan “SP_Flash_Tool_exe_Windows_v5.1616.00.000” dosyasının içerisindeki “MTK_AllInOne_DA.bin” dosyasını seçin. Burayı seçtikten sonra hemen altındaki buton olan “Scatter -loading” butonuna tıklayıp yine klasöre çıkarmış olduğunuz “HT 10MT 18.05.2017” dosyasının içerisindeki “MT6580_Android_scatter.txt” dosyasını seçin. bu ikisini doğru seçtiyseniz hemen altta bulunan boş alan dolacaktır. 10 satırlık bilgiler oraya çıkacaktır. Bilgilerde geldiyse aynı ekranda az önceki klasör seçtiğiniz butonların hemen altında açılır pencere bir buton göreceksiniz. Butonda ” “Download Only” seçilidir. Buraya tıklayıp gelen seçeneklerden “Format All + Download” seçeneğini seçin. Artık formatlamaya ve yeni yazılımı yüklemeye hazırsınız. Aynı ekranın üst kısmında yeşil bir dowload simgeli Download butonu var oraya tıklayın ve arkanıza yaslanın bi bardak çay için. Çay biter bitmez formatta bitmiş olacak. Burda dikkat edeceğiniz bir nokta var tabletiniz kapalı iken ve bilgisayarınıza usb kablosu ile bağlı iken yapacaksınız bu işlemleri. Formatta size yardımcı olabilecek görüntüler aşağıdadır;

En başta dediğim gibi her virüs tıpkı normal virüslü hastalık gibidir tanı, tedavi ve tedavi yöntemleri farklıdır. Ben burda tarayıcıdan reklam yazılımını silemediğim için format + ilk sürümünü (fabrika yazılımını) tablete attım. Tabletiniz fabrikadan nasıl geldiyse o şekilde olacaktır. Yine söylüyorum bu işlemleri bir bilen ile yapın ve geri dönülmeyecek hatalarınızı göze alarak yapın.

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
Blogger & Teknoloji Yazarı

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar (50)

 1. serdar kaya
  31 Mayıs 2020

  Merhaba ,
  Bu yazılımı ve bu işlemi premium tab 9 a yapabilir miyim?

  Cevapla
 2. emrah
  (Yönetici)
  10 Haziran 2020

  Bu yazılım sadece HT 10 MT modeline ait yazılımdır. Premium tab 9 un yazılımı hometech yazılım destek sitesinde bulabilirsiniz: https://destek.hometech.com.tr/yazilimlar/ . Ancak Tabletiniz android tabanlı ise bu yazılım olabilir. kesin olur demiyorum olabilir. denemek gerek. forumlardan araştırıp tabletinizin rom’unu (yazılımını) bulabilir yukarıda anlattığım yöntemlerle yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

  Cevapla
 3. Mert Karadağlı
  12 Temmuz 2020

  Kolay gelsin hocam format all +dowland seçmezsek dowland only seçersek anladığım kadarıyla format atılmamış olur zaten sadece root ve rom yüklemek istiyorum dowland only seçersem kötü birşey olur mu yoksa root atmak için format all seçmek zorunda mıyım ?

  Cevapla
 4. Mert Karadağ
  12 Temmuz 2020

  Hocam birşey sorucam bu işlem yapıldıktan sonra root işlemi nasıl olacak ?

  Cevapla
 5. emrah
  (Yönetici)
  15 Temmuz 2020

  Mert Karadağ format all + download işlemi tabletinizi formatlayarak üzerine hometech’in HT 10 modelinin ilk sürümünü yükler. Tek downloadı denedim fakat çalışmadı işlem durduruldu hatası verdi. Root işlemine gelirsek Root için bir sürü root programları var bunlardan en anlaşılır basit olanları (bana göre) King Root veya Kingo Root programlarıdır. Yine söylüyorum bu işlemlerde tabletiniz sıfırlanır içindeki tüm bilgiler gider/kaybolur/silinir. Öncelikle tabletinizi yedeklemenizi tavsiye ederim.

  Cevapla
 6. hakan karataş
  10 Ağustos 2020

  bu romu alfa 10 mb de kullanabılırmıyım kendi sitesinde alfa 10 mb rom yok

  Cevapla
 7. recep
  3 Eylül 2020

  emrah bey yüklerken böyle bir hata ile karşılaştım. işletim sistemim win10 64 bit https://hizliresim.com/DRYZHZ
  yardımcı olabilirseniz sevinirim

  Cevapla
 8. recep
  3 Eylül 2020

  hocam formatı deniyorum aşağıdaki resimdeki gibi bir hata veriyor. işletim sistmim win10 64bit
  yardımcı olursanız seninirim
  şimdiden teşekkürler.
  https://hizliresim.com/DRYZHZ

  Cevapla
 9. Ahmet doğukan şimşrk
  12 Eylül 2020

  Merhaba ben tabletin ht10 mt format atacaktım ama buradaki tüm aşamaları yaptım ve en sonunda baktım ki alttaki resimde sarı bir ilerleme var o bende olmadı ve bende tablete bastım halen tablet şarj olduğunu gördüm format olmamış acaba bu sorunu nasıl halldedebiliriz çünkü OEM ve USB hata ayıklama açıktı halen aynı yardımcı olursanız seviniriz

  Cevapla
 10. emrah
  (Yönetici)
  13 Eylül 2020

  @hakan karataş bu rom bu cihaz için yayınlanmış bir romdur ancak iki tabletin sistem özellikleri birebir aynı denemekte fayda var.
  @recep 64 bit olmasından kaynaklı bir sorun gibi, birde android tabanlı bir tablet olmadığından hedef hatası veriyor. forumlarda “windowsu androide çevirme” başlığı altındaki yorumları okuyarak bu sorunu çözebilirsin.
  @Ahmet doğukan şimşrk aynı sorun bende de oldu USB kablonu kontrol et, USB kablosunun data kablosu olmasına dikkat et şarj için kullanılan USB bağlantı kabloları data aktarmaz. Birde bazen rom atarken %0 dan %100 e çıkışı bir anda oluyor bu da bazen ortalama 10-15 dakika içerisinde oluyor. Örneğin format tuşuna bastın format başladı 10 dk hiçbir uyarı gelmedi 11 dakikada direkt tik işaretini görebilirsin.

  Cevapla
 11. yusuf
  21 Eylül 2020

  ht mz 8 e nasıl twrp recovery yapabiliriz. Bir türlü rootlayamadım bu nalet modeli ?

  Cevapla
 12. emrah
  (Yönetici)
  25 Eylül 2020

  @yusuf forumlarda biraz araştırdım tabletinize uygun rom bulunmamaktadır. Ne hometech’in kendi sitesinde nede başka bir yerde yazılımı bulamadım. Malesef Hometechin bazı modellerini rootlamak zor. Bilindik markalardan dünya geneli firmalardan tablet almak bu yönüyle çok iyi rootlamak kolay yazılımlardan biri olmazsa diğeri oluyor.

  Cevapla
 13. Gizem
  15 Ekim 2020

  Merhaba, virüs nedeniyle tabletime sizin dediğiniz işlemleri yaptım. 2 gün sorunsuzdu fakat sonraki gün tabletimi açtığımda virüs tekrardan çıkmaya başladı. Ne yapsam gitmeyecek herhalde sizin öneriniz nedir ? ;(

  Cevapla
 14. emrah
  (Yönetici)
  19 Ekim 2020

  @Gizem o virüs bana da 2 defa bulaştı, “hometech destek” uygulamasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. “Hometech Destek” uygulamasının bağlantısı büyük ihtimalle hacklendi. Bazı tabletlerde facebook’a bağlanmayı istiyor sakın bu uygulama üzerinden facebook’a girmeyin. Bu uygulamayı kaldırmanın yolu “NoBloat Free”, “Titanium Backup”, “System App Remover”, “App Master” gibi silinmeyen uygulamaları silmeye yarayan uygulamalardan biriyle istemediğin uygulamayı veya dosyayı kaldırabilirsin. Tabletiniz rootlu olduğu için bu uygulamaları yükleyebilirsiniz ve istemediğiniz uygulamayı kaldırabilirsiniz, rootsuz tabletlere yukarıdaki uygulamalar yüklenmeyecektir/çalışmayacaktır.

  Cevapla
 15. Emre ÇAKMAK
  25 Ekim 2020

  Merhaba:
  Hometech ht8 model tablet icin (root lu) siystem/bin/playplm dosya dizini lazım fakat bulamadım yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 16. emrah
  (Yönetici)
  29 Ekim 2020

  @Emre ÇAKMAK o modele ait rom bulamadım, yüklemiş olduğunuz romda sadece bu dizin mi eksik? Hometech androidden tamamen elini çekmiş herhalde kendi sitesinde yazılım kısmında hiç android yazılım yok. Forumlarda dolaşan birkaç rom var ancak tab8 modeline uygun, yardımcı olamadım kusura bakmayın.

  Cevapla
 17. Mert Bey
  11 Kasım 2020

  Hocam merhaba dediğiniz gibi rom attım fakat içindeki virüs hala silinmedi sebebi nedir? Ayrıca virüsün asıl kaynağının Hometech Destek uygulaması olduğunu öğrendim. Cihazı root edebilirsem sileceğim fakat edemiyorum onunla ilgili bir çalışmanız, fikriniz var mıdır? Teşekkürler.

  Cevapla
 18. Eren
  13 Kasım 2020

  Merhaba, aynı sorun 10mt tabletimizde var hometech destek uygulamasını kaldırmak gerekiyor. Bunun için root lazım bu işlemleri yapınca tablet rootlanmış olur mu yoksa root başka bir işlem mi? Teşekkürler

  Cevapla
 19. Asiye Akıllı
  21 Kasım 2020

  Benim tabletimde hometech 8c tabletime sim karti taktim ama arama ve ya mesaj yapamiyorum bunun icin ne onerirsiniz rot atmammi gerekiyor

  Cevapla
 20. Ali sinan
  24 Kasım 2020

  Bendede alfa10mb var. Bu romu yuklesem hata verirse eski romu format atarak yukleyebilirmiyim

  Cevapla
 21. emrah
  (Yönetici)
  28 Kasım 2020

  @Ali sinan Bu romu yükleme hata verecektir. alfa10mb romu forumlarda mevcut onu yüklemen gerekir.

  Cevapla
 22. emrah
  (Yönetici)
  28 Kasım 2020

  @Asiye Akıllı Bu gibi tabletlere sim kart koyulma amacı internet (3G/4,5G) amaçlıdır. Akıllı telefon gibi kullanamazsınız. Root atmak çoğu zaman işe yaramıyor. En iyisi herkeste Whatsapp mevcut Whatsapp’tan arama veya mesaj atmak.

  Cevapla
 23. emrah
  (Yönetici)
  28 Kasım 2020

  @Eren daha öncede belirttiğim gibi bu virüsün kaynağı “Hometech Destek” uygulaması. Bu işlemleri yapınca tabletiniz rootlanmış olur. İlgili uygulama silinmiş olur. Rootlamadan sonra güzel bir antivirüs uygulaması yüklemenizi tavsiye ederim. Ben rootladım 1 ay sonra yine bulaştı. Hometeche gönderdim kendilerine de ilettim böyle bir sorun var diye. Sunucularına virüs bulaşmış büyük ihtimalle.

  Cevapla
 24. emrah
  (Yönetici)
  28 Kasım 2020

  @Mert Bey ben root attım silindi ancak 1 ay sonra tekrar bulaştı. Bununla ilgili rootladıktan sonra “NoBloat Free”, “Titanium Backup”, “System App Remover”, “App Master” gibi silinmeyen uygulamaları silmeye yarayan uygulamalardan biriyle root veya rom atmadan silebilirsiniz. Yukarıda belirttiğim uygulamalar rootlu cihazlarda çalışıyor.

  Cevapla
 25. Abc
  3 Aralık 2020

  Hometech Alfa 10MB için de geçerli mi bu dosya?

  Cevapla
 26. Raşit Hoca
  17 Aralık 2020

  Emrah bey bizde Alfa 10mb var. Android 6 yüklü olduğu için bir çok uygulama çalışmıyor. Özellikle zoom gibi uygulamalarda kamera karanlık çıkıyor. Bu romu yüklesem calisir mı

  Cevapla
  • emrah
   (Yönetici)
   20 Aralık 2020

   @Raşit Hoca bunu yüklersiniz ancak düzgün çalışmayacaktır, bu sadece HT 10 MT modeline uyumlu bir romdur. Kameranın karanlık çıkması HT10MT Alfa 10MB gibi modellerdeki kameranın kaliteli bir kamera olmadığı içindir. Yani sorun donanımda yazılımda değil.

   Cevapla
 27. Raşit Hoca
  17 Aralık 2020

  Sunuda sorayım. Bu romu yüklesem çalışmazsa eski Roma dönebilir miyim. Eski rom forumlarda yok. Cihazı satan firma garantili olduğu halde hiçbir şekilde geri dönüş yapmıyor. Ne yapacağız bilmiyoruz

  Cevapla
  • emrah
   (Yönetici)
   20 Aralık 2020

   @Raşit Hoca Bu romu yükleminiz halinde eskisi silinir, birebir uyumlu romunuzu bulmadan denememenizi tavsiye ederim. Cihazınız garantili ise bu yöntemlere hiç girmemeniz gerekir çünkü firma garanti kapsamı dışında sayıyor bu gibi durumları. Son olarak cihazınız garantili ise hometech firmasının adresini bulup orayla görüşüp garanti belgesi ile firmaya kargolayın yapmak zorundalar. Yapmazlarsa Tüketici Hakem Heyetine başvurun.

   Cevapla
 28. okan karakaya
  18 Aralık 2020

  Hocam merhaba bende HT 8C modeli var bu uygulama sarı dolma yeri gelmedi acaba uyumlu mu değil?

  Cevapla
  • emrah
   (Yönetici)
   20 Aralık 2020

   Bazen en sondaki ekran gelmeyebiliyor ama rom yüklenmiş oluyor HT8C de bazı uyum sorunları oluyor (uygulamalarda ekran boyutu ayarlaması gibi) HT 8C modelinin forumlarda romu/rootu var biraz araştırın birebir uyumlu romu yükleyin bence

   Cevapla
 29. okan karakaya
  21 Aralık 2020

  hocam araştırmadığım yer kalmadı şimdi kırmızıya kadar gittim biraz daha araştırmaya devam teşekkürler

  Cevapla
 30. Deyzir b
  7 Şubat 2021

  Reis mizahıni sevdim
  Telefona root artim sonrasinda ise donma, videoların geç açılması
  Aynı zamanda telefon işletim sisteminin 7 ye düşmesi ,habtallik gibi hastalıklara yakalandı 🙂
  Sorum şu
  1- telefon a room kursam gidermi. Eğer kurarken herhangi bir şekilde yanlış birşey yaparsam telefon bozulurmu
  2- telefonum huaweip20lite eski haline getirebilirmiyim
  3- telefonumun imel çalındığı için roota geçmek zorunda kaldım
  Bilgilendiriseniz. Seviniri.

  Cevapla
  • emrah
   (Yönetici)
   8 Şubat 2021

   @Deyzir b Her root iyi çalışmaz onu yazanın yazılım bilgisine ve kabiliyetine göre değişir, bir satır kodla halledilebilecek şeyi 10 satır yaparsa bu haliyle cihazı yavaşlatır. 1. soruna cevap; yukarıda dediğim gibi güzel bir room bulursan (Forumlarda az çok bahsederler roomun nasıl çalıştığını bozuk olup olmadığını) onu kur, herhangi bir işlemin yanlış gittiğinde tekrar sıfırdan başlayarak kurman mümkün. Ancak Telefonun içerisindeki resim, müzik, rehber veya sizin için değerli ne varsa onların bilgisayara yedeğini alın mutlaka. 2. Soruna cevap; Huaweinin orjinal yazılımını (room) bulursan eski haline döner. (O da biraz zor görünüyor). 3. soruna cevap; telefonun üzerindeki imei yi yükleyin başka imei size sorun çıkaracaktır.

   Cevapla
 31. Semih b
  8 Mart 2021

  Hocam merhabalar. Bir süredir bu sleeplogcat virüsünü kaldırmaya çalışıyorum ama malesef bilgisayarım yok bu yöntemi deneyemiyorum. Bu hometech 8c tableti pcsiz rootlsyabileceğim bir yöntem yok mudur çoğu root programını denedim ama işe yaramadı. Tableti recovey modla formatladım fabrika ayarlarına döndürdüm bir türlü kaldıramadım bu virüsü.

  Cevapla
  • emrah
   (Yönetici)
   11 Mart 2021

   Merhaba @Semih bilgisayar desteksiz bu işlemi yapman maalesef mümkün değil, fabrika ayarlarına döndürmüşsün ancak hala gitmediyse “NoBloat Free”, “Titanium Backup”, “System App Remover”, “App Master” gibi silinmeyen uygulamaları silmeye yarayan uygulamalardan biriyle kaldırabilirsin.

   Cevapla
 32. kaptan61
  18 Mart 2021

  slm kardeşim bu yanlış format ayarları uyarıusı veriyor nasıl yapıcaz bilgiverirsen sevinirim

  Cevapla
  • emrah
   (Yönetici)
   30 Mart 2021

   tabletinizin modeli farklı olabilir mi? bu modelde sorunsuz çalışıyor, bir çok kişi sorunsuz yükledi. Bir yerde hatalı işlem yapıyorsunuzdur tekrar deneyin olmazsa yanlış format uyarısının hata kodunu buradan paylaşın çözelim.

   Cevapla
 33. Mustafa
  18 Mart 2021

  Hocam alfa 10 mb için rom forumlarda var demişsiniz aradım ama bulamadım siz paylaşsanız olur mu

  Cevapla
 34. Emre
  12 Nisan 2021

  Merhaba bu cihaza twrp sürümü bulamıyorum yardımcı olurmusunuz?

  Cevapla
 35. Emre
  12 Nisan 2021

  HOMETECH ALFA 10RX

  Cevapla
 36. Emre
  12 Nisan 2021

  Merhaba HOMETECH ALFA 10RX cihaza twrp sürümü bulamıyorum yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
  • emrah
   (Yönetici)
   21 Nisan 2021

   Hometech yazılım sayfasına ulaşamıyorum, orada paylaşılmıştı şimdi kapalı maalesef bu konuda yardımcı olamayacağım 🙁

   Cevapla
 37. Galaxy
  25 Nisan 2021

  Benim Hometech alfa 7LM tabletim var rootlamak istiyorum ancak hiç bir uygulama veya da yöntem işe yaramıyor. Twrp desteklemiyor. İnternette bu tablet hakkında rootlama ile ilgili çok az bilgi var ve ben robot yapamıyorum yardımcı olur musunuz acil 🥺.

  Cevapla
 38. salim
  7 Mayıs 2021

  elite tab 9.7 retinam var android sürümü 4.4.4 hiç bir şeye yaramıyo androis sürümünü nasıl yükseltebilirim

  Cevapla
 39. Ferdi
  8 Aralık 2021

  Easy tab 7
  Model S706
  Olarak yazıyor üzerinde şu an cihaz açılır açılmaz
  Kendini yeniden başlatıyor bir kaç kişiye gösterdim
  Yazılım yüklemek gerekli olduğunu söyledi fakat
  Bulamadılar nasıl bir yol çizelim

  Cevapla

Yorum Yap