Android 18 Mayıs 2020, 23:18

HOMETECH TABLET FORMAT ATMA ROOT ATMA ROM YÜKLEME

Merhabalar siz buraya kadar gelmişseniz demek ki sıkıntı büyük. Biraz pr çalışması yapayım mı? Veya google da daha önlerde çıkmak için yukarıdaki başlığı 100 kere daha buraya yazayım mı? veya bir cümle anlatmak için 100 resim koyup altına birer kelime yazarak sitede dolaştırıp durayım mı sizi? Şaka şaka, Neyse sadede gel dediğinizi duyuyorum.

Malesef hometeceh tablet alma gafletinde bulundum. Ona virüs girdi tarayıcı kendi kendine açılıp bilinmeyen bir sürü siteye girer oldu. Oyunun veya videonun ortasında tarayıcı açılıp bir sürü bilinmedik sitelere giriyordu. Sorunu buldum (büyük ihtimalle sizinde aynıdır: Uygulamalarda “com.isleep.cycleclock.android” “com.sleep.cat.android” … ve bunun gibi birkaç kaçak yazılım) ancak tabletten silemedim (silinmiyor ve antivirüs programları normal yazılım olarak görüyor) sonra tek çare olarak format ve sıfırdan kurulum olarak gördüm ve yaptım. Çözüldü…

Şimdi sırasıyla sıfırdan format atmanın yolunu göstereceğim sizlere; Baştan uyarayım bu işlemleri yapmadan önce tabletinizin bir yedeğini alın (Resim, müzik, video…) ve oluşacak yazılım hatalarını göze aldığınızı göz önünde bulundurmalısınız. Oluşacak hatalardan müessesemiz firmamız otobüs tur şirketimiz ve holdingimiz sorumlu değildir 🙂

İlk olarak tabletinizin USB hata ayıklama modunu açın. Bunun için Tabletinizden Ayarlar>Tablet Hakkında>Derleme Numarası (7 kere tıklanacak) (“Artık siz geliştiricisiniz” mesajı gelene kadar)

Geliştirici olduktan sonra Ayarlar Menüsünde “Geliştirici Seçenekleri” menüsü eklenecek. Geliştirici Seçenekleri menüsünden “OEM Kilit Açma” ve “USB Hata Ayıklaması” nın karşılarındaki butonları tıklayıp aktifleştirin. ve tüm bunlar bittikten sonra Açma Kapama (Power/Güç) tuşundan tabletinizi kapatın ve kapalı olarak bilgisayarınıza USB kablosu ile bağlayın. Resimler aşağıda inceleyin.

Sonrasında gelelim formatlamaya. Bu aşamadan sonra tablet ile işiniz yok herşeyi bilgisayarınızdan yapacaksınız. İlk olarak aşağıda belirttiğim ve Hometech’in sitesinden indirdiğim Yazılım dosyasını bilgisayarınıza indirin: Hometech yazılımı.rar

Yazılım bilgisayarınıza “.rar” dosyası olarak inecektir. Kolaylık olması açısından masaüstünüze indirmenizi tavsiye ederim. İlk olarak indirdiğiniz .rar dosyasını sağ tıklayıp “Buraya Çıkar” komutu ile masaüstünüze çıkarın çıkarılan klasörün içinde “SP_Flash_Tool_exe_Windows_v5.1616.00.000.rar” dosyasını sağ tıklayıp “buraya çıkar” komutunu çalıştırın ve bulunduğu klasöre çıkarın. aynı şekilde “HT 10MT 18.05.2017.rar” dosyasını da sağ tıklayıp “buraya çıkar” komutunu çalıştırın ve bulunduğu klasöre çıkarın. ve klasöre çıkardığınız SP_Flash_Tool_exe_Windows_v5.1616.00.000 dosyasını açın ve içerisinde bulunan “flash_tool.exe” uygulamasını açın/çalıştırın/kurun. Program kurulduktan sonra karşınıza programın anasayfası gelecek buradaki üst sekmelerden “Download” Sekmesine girin. Bu ekranın hemen sağ tarafında “Dowload Agent” butonu var (en sağda klasör seçme görünümünde) buradan yüklenecek yazılımınızı seçeceksiniz. Buraya tıklayın ve az önce klasöre çıkardığınız dosya olan “SP_Flash_Tool_exe_Windows_v5.1616.00.000” dosyasının içerisindeki “MTK_AllInOne_DA.bin” dosyasını seçin. Burayı seçtikten sonra hemen altındaki buton olan “Scatter -loading” butonuna tıklayıp yine klasöre çıkarmış olduğunuz “HT 10MT 18.05.2017” dosyasının içerisindeki “MT6580_Android_scatter.txt” dosyasını seçin. bu ikisini doğru seçtiyseniz hemen altta bulunan boş alan dolacaktır. 10 satırlık bilgiler oraya çıkacaktır. Bilgilerde geldiyse aynı ekranda az önceki klasör seçtiğiniz butonların hemen altında açılır pencere bir buton göreceksiniz. Butonda ” “Download Only” seçilidir. Buraya tıklayıp gelen seçeneklerden “Format All + Download” seçeneğini seçin. Artık formatlamaya ve yeni yazılımı yüklemeye hazırsınız. Aynı ekranın üst kısmında yeşil bir dowload simgeli Download butonu var oraya tıklayın ve arkanıza yaslanın bi bardak çay için. Çay biter bitmez formatta bitmiş olacak. Burda dikkat edeceğiniz bir nokta var tabletiniz kapalı iken ve bilgisayarınıza usb kablosu ile bağlı iken yapacaksınız bu işlemleri. Formatta size yardımcı olabilecek görüntüler aşağıdadır;

En başta dediğim gibi her virüs tıpkı normal virüslü hastalık gibidir tanı, tedavi ve tedavi yöntemleri farklıdır. Ben burda tarayıcıdan reklam yazılımını silemediğim için format + ilk sürümünü (fabrika yazılımını) tablete attım. Tabletiniz fabrikadan nasıl geldiyse o şekilde olacaktır. Yine söylüyorum bu işlemleri bir bilen ile yapın ve geri dönülmeyecek hatalarınızı göze alarak yapın.

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
Blogger & Teknoloji Yazarı

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar (5)

 1. serdar kaya
  31 Mayıs 2020

  Merhaba ,
  Bu yazılımı ve bu işlemi premium tab 9 a yapabilir miyim?

  Cevapla
 2. emrah
  (Yönetici)
  10 Haziran 2020

  Bu yazılım sadece HT 10 MT modeline ait yazılımdır. Premium tab 9 un yazılımı hometech yazılım destek sitesinde bulabilirsiniz: https://destek.hometech.com.tr/yazilimlar/ . Ancak Tabletiniz android tabanlı ise bu yazılım olabilir. kesin olur demiyorum olabilir. denemek gerek. forumlardan araştırıp tabletinizin rom’unu (yazılımını) bulabilir yukarıda anlattığım yöntemlerle yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

  Cevapla
 3. Mert Karadağlı
  12 Temmuz 2020

  Kolay gelsin hocam format all +dowland seçmezsek dowland only seçersek anladığım kadarıyla format atılmamış olur zaten sadece root ve rom yüklemek istiyorum dowland only seçersem kötü birşey olur mu yoksa root atmak için format all seçmek zorunda mıyım ?

  Cevapla
 4. Mert Karadağ
  12 Temmuz 2020

  Hocam birşey sorucam bu işlem yapıldıktan sonra root işlemi nasıl olacak ?

  Cevapla
 5. emrah
  (Yönetici)
  15 Temmuz 2020

  Mert Karadağ format all + download işlemi tabletinizi formatlayarak üzerine hometech’in HT 10 modelinin ilk sürümünü yükler. Tek downloadı denedim fakat çalışmadı işlem durduruldu hatası verdi. Root işlemine gelirsek Root için bir sürü root programları var bunlardan en anlaşılır basit olanları (bana göre) King Root veya Kingo Root programlarıdır. Yine söylüyorum bu işlemlerde tabletiniz sıfırlanır içindeki tüm bilgiler gider/kaybolur/silinir. Öncelikle tabletinizi yedeklemenizi tavsiye ederim.

  Cevapla

Yorum Yap