DONANIM 3 Şubat 2015, 19:13

Harddisk Nedir?

Üst-resim

HDD (Hard Disk Drive) kısaltması ile bilinen Sabit Disk diye adlandırılan bu alet bilgisayardaki verileri depolamakta kullanılmaktadır. Bilgisayarın yapı taşlarından biri olan bu cihaz manyetik plaklı bir donanımdır. Manyetik alanlı bu plak özel bir plaka ile kaplıdır. Bu manyetik tabakanın okunması yazılması ve silinmesi alt ve üst tarafında bulunan okuma yazma kafası tarafından yapılmaktadır. Verilerin bu tabakaya yazılması veya kaydedilmesinde mıknatıslama yöntemi kullanılır. Veriler 1 ve 0 şeklinde track denilen dairelere yerleştirilir ve bu veriler okuma kafasıyla okunur ve anlamlı bilgi haline gelir. Gelelim bu cihazın parça ve işlevlerine;

Kasa; Gövde diye tabir edilen bu parça bütün parçaların monte olduğu ve bütün parçaların korunması görevini üstlenen parçadır.

Mil (shaft); Plakların rahat bir şekilde dönmesini sağlayan ve plakların ortasında bulunan parçadır.

Okuma Yazma Kafası; Oluşturduğu manyetik ortam ile verilerin okuma ve yazma işlevini görür.

Kafa Hareketlendirici; Okuma Yazma Kafasını plak üzerindeki hareketlerini belirleyerek verilerin plak üzerinde işlenmesini sağlayan parçadır.

Konektör;  Hard disk ile Ana kart arasında bilgi iletimini sağlayan Sata kablolarının takıldığı kısımdır.

Jumper Pinleri; Eğer bilgisayarda 2 veya daha fazla harddisk bulunuyor ise bilgisayarın ilk açılışında önceliğin hangi harddiskte(sistemin bulunduğu) çalışacağını belirleyen parçadır.

Jumper; Jumper pinlerine köprü görevi görür yani öncelik belirlemede görev alan parçadır.

Güç Girişi; Harddiskin çalışması için gereken elektriğin bağlandığı kısımdır.

Müdür Şeridi; Harddiskin iç parçalarını korumak için harddiskin içine hava, nem, toz vb gibi harddiskin çalışmasına engel olabilecek maddelerden koruyan özel bir maddedir.

Veri Kablosu; Plaklardan okunan bilgiyi MİB (Merkezi İşlem Birimi)ne aktaran birimdir.

Disk Plakları; Harddiskte bilgilerin işlendiği alandır. Harddiskin kapasitesini bu parça belirler.

Kasa Bağlantı Noktaları; Harddiski kasaya sabitleme yerleridir. Vida ve sabitleme tokalarının bulunduğu yerdir.

Devre Kartı; Elektronik bilgi akışının olduğu birimdir. Harddiski kontrol eden birim de denilebilir. Harddiske gelen giden bilgilerin işlenişi ve kontrolü bu birimdedir.

images

Harddiskler dönüş hızına, erişim süresine, veri aktarım hızına göre farklılık gösterirler.

Dönüş Hızı; Plakların dakikadaki dönüş hızıdır. Günümüzde bir çok harddisk 5400 RPM hızında dönmektedir. RPM; (Rotates Per Minute) yani dakikadaki dönüş hızıdır. Dönüş hızı ne kadar fazla ise bilgiye erişim o kadar hızlı olmaktadır. 7200 RPM hızındaki bir harddisk 5400 RPM hızındaki harddiske oranla daha çok hızlı ve verimlidir.

Erişim Hızı; Okuma yazma kafasının disk üzerindeki bir noktaya ulaşmasında geçen süredir.Ortalama mekanik disklerde erişim hızı 12-24 ms iken SSD(Solid State Disk) Katı Hal disklerinin ortalama erişim hızları 0.1 ms altındadır. Yani SSD harddiskler mekanik harddisklere oranla çok hızlı bilgiye erişimi sağlar. (SSD hardisk inceleme ve araştırmalarımızı ayrı bir yazımızda sizinle paylaşacağız.)

Veri Aktarım Hızı; Harddiskin saniyede aktarabildiği veri miktarıdır. Kullanılan arabirim ve harddiskin özelliklerine göre farklılık gösterir. (Bkz.SSD vs HDD)

Harddiskler kullanım amacına göre dahili ve harici olmak üzere 2 ye ayrılır. Dahili harddiskler bilgisayarın donanım parçalarından biri olan ve genellikle Masaüstü bilgisayarlarda 3,5 inç Dizüstü bilgisayarlarda 2,5 inç boyutunda olan harddisk çeşididir. Harici Harddisk ise bilgi depolama amacıyla bilgisayardan bağımsız bir depolama birimleridir. Günümüzde programlar ve donanımsal parçalar sayesinde dahili harddiskler harici, harici harddiskler ise dahili harddisk olarak kullanılabilmektedir.

SSD ve diğer Harddisk bilgileri DONANIM menümüzde yayımlanacaktır. Bizi Takip etmeye devam edin, Teşekkürler…

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
teknoloji yazarı.

Benzer İçerikler

Yorum Yap