MOBİL 18 Nisan 2015, 00:23

Google’dan Müthiş İcat: Cardboard

Dünya devi Google dan bir yenilik daha; Cardboard.

card

Google uzun süredir üzerinde çalıştığı “sanal gerçeklik” artık basit bir mekanizma ile karşımızda. (sanal gerçeklik; bilgissayarlar tarafından simüle edilen ortamlara denir.) Kartondan ev yapar gibi kartondan cep telefonları için 3D gözlük yapıp istediğimiz yerde cep telefonlarımızdan 3D sinema izleyebileceğiz. Çeşitli boyutlardaki cep telefonlarına uyumlu olan cardboard yanyana 3D teknolojisiyle çalışmaktadır. Yani ekran ikiye bölünmüş olarak görünmektedir. Carboard’ın mercekleri ve yapısı sayesinde yan yana olan iki görüntüyü 3 boyutlu olarak görülmesini sağlamaktadır.

cardboard2

Ebay’da açık artırma usulü ile satılmakta olan bu gözlüğün ortalama fiyatı 25 dolar. Çevreci ve ekonomik olan cardboard Google Play Store’da kendi uygulaması ile çalışmakta.

Screenshot_2015-04-17-15-35-34

Cep telefonunun Jiroskopu ile entegre olan yazılım harekete duyarlı olarak çalışmakta. (Jiroskop; Yön ölçümü veya ayarlamasında kullanılan açısal dengenin korunması ilkesiyle çalışan bir alettir.) Uygulama demosunda bulunan 7 menüde sanal gerçekliği tadabileceğiniz güzel uygulamalar var.

Screenshot_2015-04-18-00-18-54

Örneğin “Tour Guide” menüsünde tarihi yerlerin 3 boyutlu görselleri ve anlatımı mevcut. “Exhibit” menüsünde Afrika kabilelerinin figürlerini 3 boyutlu inceleyebilirsiniz. “Windy Day” menüsünde sanal gerçekliğin maskotu olan farenin çizgifilmini 3 boyutlu ve sesli izleyebilirsiniz. Gelelim benim en sevdiğim menüye “Earth”; bu menüde Google Earth’tan aldığı görüntüleri bizlere 3D formatıyla göstermekte, sanki bir kuşun gözünden izliyormuşcasına havadan güzel görüntüler mevcut bu bölümde. “My Videos” bölümünde ise cep telefonumuzdaki videoları 3D olarak göstermekte. “Photo Sphere” menüsünde ise google kamera ile çekilen görüntüleri 3D olarak göstermekte. Yapılışı basit olan bu karton gözlük 12 parçadan ibaret.

carboard4

Hazır kesilmiş olarak gönderilen kartonun parçaları birbirine geçmeli şekilde dizayn edilmiş. Ayrıca her zevke hitap eden 11 çeşit cardboard’da mevcut.

cardboard3

3 boyutlu filmlerinizi, resimlerinizi, videolarınızı Sanal Gerçeklik hissini tadarak cep telefonunuz ile heryerde Cardboard’la yaşayabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler.

 

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
Blogger & Teknoloji Yazarı

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar (3)

 1. Mustafa T.
  18 Nisan 2015

  Ne kadar kullanışlı olacağı tartışılır ama kafama takılan bir nokta var ki, o da normal bir video dosyasını telefondan 3D olarak izleyebiliyor muyuz? Bu ekran bölme olayı 3D olmayan videoları 3D izleyebilmek için mi yoksa zaten 3D olan video için gözlük görevi görmekle mi yetiniyor?

  Cevapla
  • emrah
   (Yönetici)
   20 Nisan 2015

   Benimde ilk aklıma gelen; eğer sadece ekranı bölüp beyinde 3 boyutlu gösterimi amaçladıysalar her görüntü veya video beynimizde 3 boyutlu görünebilecek, ancak video için bu geçerli değil, yanyana 3D formatı ile yapılan videoları izlemek için yapılmış bir gözlük malesef 🙁 Ama onun içinde yazılımlar geliştirilmekte 2D>3D çevirme programları.

   Cevapla
 2. Onur ÇAKIR
  25 Aralık 2016

  Gelişen teknoloji içerisinde 3D büyük yer almaya başladı sanal gerçeklilikle birlikte bu aletler çok yaygınlaşacak Türkiye’de bunun pazarını kurmaya başlamak lazım şimdiden 🙂

  Cevapla

Yorum Yap