TeknoHaber 4 Şubat 2016, 23:11

Drone nedir ? İnsansız Hava Araçları Hakkında…

Merhaba Bilgissayar okurları bu hafta drone nedir ? Sorusunu sorduk, İnsansız Hava Araçları (drone’lar) hakkında bildikleriniz bilmedikleriniz tüm detayları sizlere aktardık buyrun…

Son günlerde sıklıkla duyduğumuz bir terim var; Drone ! Drone nedir ? drone nedir

Drone, yerden uzaktan kumanda ile kontrol edilen insansız/pilotsuz hava araçlarına verilen genel addır. Ülkemizde genel itibariyle İnsansız Hava Aracı (İHA) da denilmektedir. Günümüzde çok farklı şekil ve ebatlarda üretilen Drone lar kullanım amacına göre de farklılık göstermektedir. Drone ların kullanım alanlarını Askeri ve Sivil kullanım olarak ikiye ayırabiliriz.

drone anka

Askeri kullanım amacıyla ilk drone 1916 yılında aynı zamanda bir mucit olan ingiliz subay Archibald Low tarafından tasarlanıp geliştirilmiştir. Yine o yıllarda sınırlı sayıda üretilen Hewitt Sperry otomatik uçak 1. dünya savaşında kullanılmıştır. 1935 yılında ise model uçak tasarımcısı ve film yıldızı olan Reginald Denny tarafından ilk ölçekli RPV (Remote Piloted Vehicle) yani Uzaktan Komutalı Aracı geliştirerek 2. dünya savaşında uçaksavar ve saldırı amacıyla kullanılmıştır. 2. Dünya savaşından sonra 1951 yılında Teledyne Ryan tarafından Firebee-1 adında ilk jet motorlu drone icat edilmiştir. Drone lar vietnam savaşında etkin olarak kullanılmış ve günümüzde birçok hava kuvvetlerinin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Günümüzde genel olarak keşif ve gözetleme amacıyla kullanılan drone lar yavaş yavaş silahlandırılarak insanlı/pilotlu savaş uçaklarının yerini alacak gibi görülüyor. Amerikan Hava Kuvvetleri Türkiyenin de içerisinde olduğu F-35 Lightning projesinin son insanlı uçak olarak değerlendirmesi de bunu kanıtlar nitelikte. Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan ve adını şu sıralar çok duyduğumuz Askeri İnsansız Hava Aracı olan Anka, orta ve uzun menzilli keşif ve gözetleme görevini üstlenmektedir. Günümüzde birçok hava kuvvetleri tarafından etkin olarak kullanılan İHA lar askeri gücün olmazsa olmaz bir unsuru olacağı belli.

drone djı phantom

Sivil drone lar ise son birkaç yılın gözde icadı olmuştur. Futbol maçlarında, Film çekimlerinde, habercilikte çok sık kullanılan drone lar artık herkesin ulaşabileceği bir alet olmaya başladı. Quadcopter olarak da adlandırılan dört pervaneli kameralı veya kamerasız modelleriyle dikkat çeken Drone lar ebay, amazon, aliexpress gibi online alışveriş sitelerinin çok satanlar bölümünde yer almayı başarmıştır. Drone larda en dikkat çekici marka ise DJİ. DJİ firması drone konusunda sektörünün uzmanları arasında yer alıyor. En çok satılan Profesyonel drone lar arasında Phantom 3 serisini göreceksiniz. Standart, advanced ve profesyonel olarak 3 serisi bulunan Phantom 3 3000 ile 6000 tl arasında değişen fiyat aralığında satılmaktadır. Görüntüyü akıllı telefonunuzda anında göreceğiniz bu drone’u aşağıdaki videoda ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

Çinli Drone üreticisi Ehang şirketi CES 2016 fuarında tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. İlk yolcu/insan taşıyabilen drone’u Ehang 184 ü görücüye çıkararak drone dünyasına farklı bir bakış açısı kazandırdı. Şimdilik tek kişi taşıyabilen bu drone görünüm olarak küçük drone ların biraz boyut olarak büyütülmüş hali gibi. 2 saatte şarj olan ve 23 dakika havada kalabilen Ehang 184’ün maksimum hızı 100 km/s olacak ve yerden en fazla 500 metre yükseklikte uçacak şekilde programlanacağı söyleniyor. Yakın gelecekte Jetgiller çizgifilmi gerçek olacak gibi.

drone ehang

Bu hafta drone nedir dedik ve ortaya birbirinden ilginç bilgiler çıktı. Gelecek hafta … Nedir? sorularımıza bir yenisini daha ekleyeceğiz, bizi takip etmeye devam edin…

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
Blogger & Teknoloji Yazarı

Benzer İçerikler

Yorum Yap