TEKNOLOJİ 14 Haziran 2016, 23:43

Doğa ve Teknoloji

Merhabalar Bilgissayar okurları, bu hafta sizlere teknolojinin doğanın kopyası olduğunu, doğadaki hayvan ve nesnelerden esinlenerek keşfedilen veya icat edilen birkaç teknolojik alet ve edevatlardan bahsedeceğim.

kartal kanadı

Uçakların kuşlardan esinlenerek yapıldığını bilmeyen yoktur. Kuşların kanadından esinlenerek yapılan uçak kanadının en uç kısmındaki yukarıya doğru olan çıkıntının neden yapıldığının bir hikmeti olsa gerek. Bilim insanları uçağın kanat ucunda yaptığı girdabın neden kaynaklandığını çözmek üzere deney yapmışlar, deneyin denek’i ise bir kartal. Kartal onca ağırlığına rağmen havada kanat çırpmadan süzülerek dakikalarca havada kalabilmekte. Bunun nedeni ise kanadının uç kısmındaki tüylerini yukarı yönlü yapmasıymış. Eğer kanadının ucundaki o tüylerini düz tutar ise kanat ucunda girdap yapıp kanadın daha çabuk yorulduğu gözlemlenmiş. Deney sonucunda yukarı veya aşağı yönlü kanat ucunun düz olan kanat ucundan daha verimli uçuş sağlandığı tespit edilmiş.

yusufcuk böceği kanatları

Yusufçuk böceği çok iyi uçan böceklerden birisidir. 1930 larda bilim adamları uçakların kanat uçlarının bir müddet sonra havada yaptığı titreşimlerden dolayı çabuk eskidiğini fark etmişler bu duruma en iyi çözümü yusufçuk böceğinde bulmuşlar. Yusufçuk böceğinin kanat uçlarında bulunan yoğun siyah hücreler kanat ucuna ağırlık yaparak kanat uçlarının deforme olmasını engellemekteymiş. Bu keşiften sonra kanat uçlarına ağırlık konmaya başlanmıştır. Ayrıca Skorsky mühendisleri helikopterlerinde yusufçuk böceğini örnek aldığını söylemişlerdir.

yarasa ses dalgası

Radarları bilirsiniz; hava, deniz, kara taşıtlarının konum, hız, yön gibi bilgilerini verir. Bir nevi görülmeyen gözümüzdür. Ne gariptir ki bu teknolojik gözümüzün gözleri çok iyi görmeyen bir canlıdan esinlenerek yapılmıştır; yarasalar… Genelde gece ortaya çıkan ve gece avlanan bu hayvanlar yön bulma ve avlanma esnasında gözlerinden çok kulaklarını kullanırlar. Nasıl mı? İnsanın duyamayacağı yükseklikteki sesleri çıkararak bu seslerin nesnelere çarpıp geri dönmesi ile etrafındaki cisimleri tespit edebilir ve buna göre yön belirler. Radarlardaki sistemde böyledir. İlk önce frekans gönderir bu frekans cisme çarpar ve geri döner. Geri dönen frekanslar işlenerek cisim hakkında bilgiler verir. Radara girmeyen nesneler ise bu frekansı absorbe ederek radara geri frenkans göndermeyerek radardan gizlenebilirler.

yunus balığı sonar

Aynı radar sistemini denizde yunuslar kullanmaktadır. Bu teknolojinin genel ismi SONAR (Sound Navigation And Ranging) yani sesle yer yön bilgileri edinmedir. Yunuslar baş kısmının ön kısmındaki özel organları ile saniyede 200.000 titreşime sahip ses titreşimleri gönderirler. Bu ses dalgaları sayesinde cisimlerin yer yön hız bilgilerini öğrenirler. Yunuslardan Gemi yapımında da faydanılmıştır. Yunusların burun yapıları yeni nesil büyük gemilerde kullanılmaktadır. Çünkü yunus burunlu pruvaların (pruva: Deniz taşıtlarının gövdelerinin ön kısmıdır) eski tip V yapıda olan gemi pruvalarından  daha hızlı yol katedilmesinin ve %25 oranda yakıt tasarrufunun sağlandığı keşfedilmiştir.

Haftaya Yeni Doğa ve Teknoloji yazımızda görüşmek üzere…

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
Blogger & Teknoloji Yazarı

Benzer İçerikler

Yorum Yap