GENEL 30 Ocak 2016, 21:12

Daire , Yaşamın bir parçası…

           Başlıkta belirttiğim daire yaşadığımız mekan olan daire değil matematiksel daire, çember veya yuvarlak olduğunu belirterek başlıyorum. Bugün sizlere çemberin/dairenin günlük hayatımızdaki inanılmaz varlığını ve önemini anlatacağım. Konuya nerden başlasam bilemiyorum. İsterseniz daireni çemberin tanımından başlayalım. Daire matematiksel terim olarak; çemberin içinde kalan alana verilen addır. Çember ise belirli bir noktadan aynı uzaklıktaki noktaların oluşturduğu geometrik şekle denir. Daha anlaşılır bir dille; çember bir çizgi, daire ise bu çizginin içerisindeki alandır. Daire örneklerine ilk olarak üzerinde yaşadığımız kocaman daireden başlayalım, Dünya; samanyolu galaksisinin en ufak parçasından biri, diğer gezegenler gibi o da yuvarlak. Bize dağları, denizleri, ovaları ile pürüzlü gelen dünyamız bir bowling topundan daha pürüzsüz olduğunu biliyormuydunuz. İlkokuldan beri hep 5 köşeli çizdirilen yıldızlarda yuvarlak. Novalar süpernovalar hep dairesel hareketli. Mevsimlerin sebebi dünyanın güneş etrafındaki hareketleride dairesel.

world dünya daire

Yaşam sebebimiz yapıtaşımız hücre de daire. Maddenin yapıtaşı atom da daire… Atomun çevresindeki parçacıklarda etrafında daire çiziyorlar tıpkı güneşin etrafındaki gezegenler gibi.

Gelelim günlük hayatımıza, ulaşım araçlarımızın hepsinde göreceksiniz o dairesel hareketleri. En basit örneği tekerlek mesela sürekli devinim içerisinde olması için daire olmak zorunda. Tekerleğin rahatça hareket etmesini sağlayan rulmanların içindeki metal bilyelerde yuvarlak. Tekerleği icat eden akıl eden anonim atalarımıza sesleniyorum; hay aklınızla bin yaşayın 🙂

motor pisyonu

Aracınızın motorunun içindeki pistonlar neden kare değilde silindirik yapıda hiç merak ettiniz mi?  Kare olsaydı da aynı gücü üretmeyecekmiydi? (köşeli yapıdaki motor silindirinin hareket kabiliyetini silindirik yapıdan daha kısıtlı olması ve bu sebepten dolayı daha çabuk deforme olması  imiş). Gemilerin ilerlemesini sağlayan pervanelerin hareketleri dairesel. Aynı şekilde uçak motorları yuvarlak ve hareketleri dairesel. Velhasıl kelam ulaşım araçlarımızda hep dairesel hareketli.

mercek

Vücudumuzda gözler mesela, gözlerden esinlenerek yapılan kameralarımızın mercekleri yuvarlak. Bilgisayar parçalarımız yuvarlak; CD, DVD, jack girişleri, harddisklerimiz… Hayatımızda yadsınamayacak kadar önemli bir yeri olan dairenin matematikte de yeri ayrı.

pi

Matematikte 3,14 olarak kabul edilen Pi sayısı halen araştırılıyor ve muallakta, hayatımızın en önemli şifresi belki de?

Bakmakla görmek arasındaki farkı gördüm bugün. Şöyle bir düşündüm de hayatımızın en önemli bir parçasıymış daire/çember/yuvarlak.

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
Blogger & Teknoloji Yazarı

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar (2)

 1. İlker
  2 Nisan 2017

  O değil de matematik okuyorum, 3.14.2017 de pi gününü pastayla kutlamıştık sınıfta baya ilginç gelmişti abartmak da üstümüze yok ama, bence e sayısı alır 🙂

  Cevapla
 2. Hasan Cna
  24 Kasım 2020

  Hocam yazı güzel fakat Dünya daire şeklinde değil küre şeklinde. Yıldızlar öyle. lütfen yanlış bilgilendirme yapmayalım.

  Cevapla

Yorum Yap