Kültür-Sanat 10 Nisan 2015, 10:55

BOLLYWOOD ve AMİR KHAN ÜZERİNE

 

Bollywood; dünyada en çok filmin üretildiği yer olan Hindistanın eski adıyla Bombay yeni adıyla Mumbai şehrinde bulunan Hollywood’a rakip Hindistan Film Prodüksiyon Merkezidir. Absürt, saçma, mantıksız sahneleriyle ünlü olan (reklamın iyisi kötüsü olmaz) bollywood filmleri tüm dünyada adını duyurmayı başarmış. Aralarında oscar ödüllü filmlerin bulunduğu bollywood filmleri hindistanın gelenek, görenek, örf ve adetlerini de yansıtıyor. Dünyaca ünlü hint dansları da filmlerin olmazsa olmazıdır. Bizim eski türk filmlerini andıran, filmin ortasında birkaç müzik eksik olmayan filmlerin dünyaca izlenirliği de baya yüksek. Bollywood bu izlenirliği de Amir KHAN’a borçludur. 3 idiot, Ghajini, Dhoom 1-2-3, Taare Zamaen Par gibi izlenme oranı yüksek filmlerin yapımcısı Amir Khan’ın Hindistana ve Bollywood’a katkısı büyüktür. İnsanların bam teline dokunmayı bilen toplumsal ve sosyal sorunlara değinen filmleri izlenmeye değer.

Yine bir hintli olan yönetmen ve yapımcı Karan JOHAR’ın izleyen herkesin etkilendiği ve islamafobi’ye en büyük cevap olan “My name is Khan” filmi de izlenmeye değer. Kısa bir özet olarak filmi anlatmaya çalışırsak hintdistanda yaşayan müslüman bir ailenin iki çocuğundan biri olan Rızvan Khan asperger sendromlu bir çocuktur ama çok zeki olan Rızvan hastalığı nedeniyle kardeşinin yanında hep ikinci planda kalmıştır. Kardeşi ABD’ye okumaya gider ve orada kalır iş kurur evlenir, Anne Khan öldüğünde Rızvan’ı kardeşi ABD’ye götürür. ABD de yine bir hintli olan Mandira ile tanışır ve evlenir rahatsızlığı nedeniyle bir sürü sıkıntı çeken Rızvan’ın hayatı 11 eylül saldırısıyla değişir. İslamofobi kurbanı olan çocuğu, eşi olan Mandira ile ayrılmasına sebep olur. İşte tam bu noktada başlar Rızvanın ABD başkanına ulaşmaya çalışması ve bu sırada çektiği sıkıntılar ele alınır bu bölümde. Filmin sonunu izlemenizi tavsiye ederim.

Amir Khan filmi olan 3 idiots komedinin ve dramın bir filmde nasıl güzel işlendiğini gösteriyor. İnsan değerlerini ve her insanın farklı bireyler olduğunu herkesin farklı duygu ve düşüncelere sahip olduğunu ve eğitim sisteminin insanların becerilerine göre olmasının daha avantajlı olacağını vurgulayan film olarak akıllara kazındı. Taare Zamaen Par (Her Çocuk Özeldir) filmiyle yine eğitim sisteminin çarpıklığına değinen Amir Khan filmin adı gibi her çocuğun özel olduğunu ve her çocuğun farklı bilgi ve yeteneğe sahip olduğunu belirten film öğretmen arkadaşlarımıza tavsiyemizdir.

amir khan

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
teknoloji yazarı.

Benzer İçerikler

Yapılan Yorumlar (2)

 1. Mustafa T.
  18 Nisan 2015

  Bollywood’u ayakta tutan ismin Aamir Khan olduğunu düşünüyorum. Yada sadece Aamir Khan filmlerini beğenerek izlediğimden böyle diyorumdur bilmiyorum.
  Bahsettiğin filmlerin hepsini özledim. Dhoo. 1 ve 2 hariç 🙂 Dhoom 3 ü izleyerek seriyi bozdum 🙂

  Cevapla
  • emrah
   (Yönetici)
   20 Nisan 2015

   Aynen öyle dostum Amir Khan ayakta tutuyor bollywood’u. Adam film sektörünü, yönetmenliği çok iyi biliyor. Her ne kadar hindistan kültüründen vazgeçemese de (film arasında müzikler filan) yine de filmleri dünya çapında izleniyor.

   Cevapla

Yorum Yap