DONANIM 28 Ocak 2016, 00:15

Bilgisayar Terimleri’nin açılımları

Bilgisayar terimleri ;

Her gün duyduğumuz bilgisayarımızın özellik ve donanımı hakkında bilgi veren terimlerin açılımı nedir ne işe yarar bunu konu aldım bugün. Terimleri örnekler vererek daha basit ve daha akılda kalıcı yazmaya çalıştım. Bilgisayar terimleri’nden ilk olarak RAM;

DDR ram

RAM yani (Random Access Memory) Türkçe anlamıyla Rasgele Erişimli Bellek. Bilgisayarımızın geçici belleğidir. İşleyişi klavyeden, fareden, CD den DVD den veya diğer başka birimlerden gelen veriyi işleyerek anakarta ve harddisk’e gönderir, harddiskten aldığı işlenmiş veriyi alarak yine anakart üzerinden ekrana, yazıcıya ve diğer veri işleme birimlerine gönderilmesini sağlar. Bi nevi köprü işlemi görür. Bu köprü ne kadar büyük olursa veri işleme hızı da o kadar büyük olur. Farzı misal Galata Köprüsünü 2 GB Ram farzedersek Fatih Sultan Mehmet Köprüsü 4 GB Ram gibi 🙂 Tabiki Ramlarda kendi içinde gelişmişlik ve nesil bakımından birbirlerinden ayrılıyor. Burda bir terim daha duyuyoruz; DDR.

DDR yani (Double Data Rate) Türkçe karşılığı Çift Veri Değeri/Oranı. Normalde Ramlar bir saat vurumunda bir işlem yapan birimlerdi. Yani somut örnek verecek olursak bir motorun pistonunun sadece aşağı yönlü hareket yapması bir işlem değerindedir. DDR da ise o motorun pistonunun hem aşağı hem yukarı yani double/çift hareket etmesidir.DDR2 ise DDR’ın iki katı işlem yapması yani 4 tık işlem yapması denilebilir. Yukarıdaki örnekleri tam olarak anlamadıysanız aşağıdaki resim size daha açıklayıcı gelecektir.

ram ddr

DDR ne kadar yüksek olursa bilgisayarınız o kadar veri işleme kapasitesine sahiptir. DDR’larında kendi içinde farklı hızları mevcuttur. Aynı kapasitedeki iki DDR Ram birbirinden farklı hızlarda çalışabiliyor. Burada da farklı bir terim daha karşımıza çıkıyor; MHZ.

mhz

MHZ (MegaHertz) Hertz saniye başına düşen devir sayısını ifade etmektedir. Yani 1 saniyedeki 1 devir = 1 Hertzdir. 1 Mhz ise saniyede bir milyon (1.000.000) devir anlamına gelmektedir. RAM Mhz hızınız ne kadar yüksek ise o kadar hızlı işlem yapmış olursunuz.

Üst-resim

Gelelim harddisklerde sıkça duyduğumuz RPM’e. RPM (Revolution Per Minute) Türkçe anlamıyla “Dakikadaki Devir Sayısı”. Bu terime arabalarımızın devir göstergelerinde, havacılıkta ve denizcilikte çokca rastlayabiliriz. Geleneksel harddiskler CD DVD gibi yuvarlak bir yapıda olan manyetik alandan oluşmaktadır. Tüm veriler bu alana yazdırılır ve bu alandan okunur. Nasıl ki CD veya DVD dönerek okunup yazılıyor ise hardisklerde dönerek işlem yapar. Bu dönme hızı ne kadar yüksek ise harddiskte o kadar hızlı okur ve yazar. Şu an kullanımda olan harddiskler genel itibariyle 5400 RPM hızla çalışır. Bu harddisklerin 7200 RPM (dönme hızıyla) çalışanları da piyada mevcut. Ama şu sıralar harddisklerde trend bir Terim daha var o da; SSD.

ssd nedir 2

SSD (Solid State Disk) Türkçe Anlamıyla “Katı Durum Diski” bu terim yeni nesil harddisklerde kullanılmaktadır. Geleneksel harddisklerden farkı adı gibi durağan olmasıdır, yani içinde dönen bir mekanizma yok. Geleneksel harddiskler veriyi bulabilmek için bol bol dönüyordu SSD de ise veriye direkt olarak gidiliyor.Tabi bu da bilgisayarın hızını kat kat arttırıyor. Somut örnek verecek olursak geleneksel harddiskleri DVD ye benzetirsek SSD harddiskler de Flash bellek’e benzetilebilir. Bir DVD den veri almak mı daha hızlı bir flash bellekten mi? tabiki flash bellek…

Bilgisayar terimleri konulu yazımın devamı haftaya gelecek, takipte kalın, hoşçakalın.

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
Blogger & Teknoloji Yazarı

Benzer İçerikler

Yorum Yap