İos 9 Nisan 2015, 22:06

Apple Watch

apple-watch-

Teknolojinin hızla geliştiği dünyamızda artık saat kavramı da değişti. Saat kavramı derken zaman veya süre ölçen birim değil kolumuza taktığımız makine kavramından bahsediyorum. İnsanoğlu dünyada geçirdiği vakti, zamanı ölçmek istemiş bunun için çeşitli materyaller kullanmış kum saati, güneş saati(MÖ 4000 yıllarda Mısırlılar tarafından icat edildi) vb. gibi alet icat buluşlardan sonra saniye dakika saat kavramlarını keşfetmiş. Hadi bu kavramları keşfettik bunu bir makinede hayata geçirelim demişler ve günümüzde kullandığımız saatleri icat etmişler. 1900 lü yılların sonlarında mekanik saatten elektronik saatlere geçiş yapılmış. 2000 li yıllarda haberleşme aracımız cep telefonları etrafı sarmış, gelişen teknoloji ilk cep telefonlarını sonra hayat tarzımızı değiştirmiş, bunlardan biri de saat. Cep telefonuyla senkronize çalışan ve cep telefonumuzun bir parçası haline gelmeye başlayan elektronik saatlere bir yenisi daha eklendi; Apple Watch.

 

ABD, Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Japonya ve İngiltere’de 24 Nisan’da satışına başlanacak olan Apple watch 349 dolar ile 399 dolar arasında satılacak. Her kesime hitap eden bir saat olarak tasarlanan yapısı 7 den 77 ye herkesin beğenisine sunuldu. Altın saatte üreteceğini bildiren firma çeşitli özelliklerine göre fiyatın değişeceğini belirtmiş. tarz yarışmasında herkesin aynı apple watch’ı farklı kombinlerle giyebileceği birbirinden farklı kordonlarla tanıtılan apple watch’ı yakında kızılay dağıtmış gibi herkesin kolunda görebiliriz.

 

Watch OS işletim sistemine sahip olan ve İOS 8.2 ile uyumlu olan bu teknosaat ilgi çekici özellikler ile tüm bağlantımızı kolumuza getiriyor. Gelen arama, mesaj, ileti vb. gibi uyarıları kolumuza titreşim olarak bildiriyor. bu titreşimi daha güzel uygulamalarda da kullanan apple iletişimde olduğumuz karşı tarafın kalp atışını bize bildirebiliyor. Yani karşımızdaki kişi yaşıyor mu yaşamıyor mu anında öğrenebiliyoruz. Sevgililer için mükemmel veya yatağında ölümü bekleyen hasta yakınları için güzel bir uygulama(!) Aynı uygulamayı tık diye adlandırdığı uygulama ile karşı tarafa tıklama ile titreşim gönderebiliyor. Artık iletişimimizi bir tık “evet” iki tık “hayır” diye kodlayarak sağlayacağız. Şu dakikadan itibaren mors alfabesini öğrenmeye başlıyorum apple watch alacaklara da tavsiye ederim. Ha birde son zamanlarda bütün telefonlarda olan ve hiç kullanmadığımız sağlık uygulamaları da bu saatte olacak belki kolumuzda olursa kullanırız. Birazda malzeme kalitesinden bahsedelim apple yine farkını koymuş; ekran çizilmez safir kristal (elmastan sonra dünyada en sert saydam madde), ekran yine apple’ın retina ekranı, 20 farklı kordon hepsi birbirinden kaliteli işçilikle yapıldığı kesin. Watch, Watch Sport, Watch Edition diye üç kategoride çıkacak olan apple watch için 24 Nisanı iple çekiyoruz.

watch versiyonları

 

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
Blogger & Teknoloji Yazarı

Benzer İçerikler

Yorum Yap