Android 5 Mayıs 2015, 21:34

Androidli Televizyon

Android artık TV’de! nasıl mı? İşte karşınızda İlk Android İşletim Sistemli Smart Televizyonu Philips 55PUS8809/12.

Philips android tv

Akıllı telefonlar hayatımızın her alanına girdi. Neredeyse elimiz ayağımız oldu. Yeni çıkan yazılımlar ve donanımsal aletler ile geliştirilerek televizyonlar ile uyumlu ve etkileşimli hale geldiler. Bunlardan en basiti televizyon kumandası olabilen akıllı telefonlar. Bu gelişmelerden sonra Televizyon üreticileri de kolları sıvadı ve Akıllı telefonlarla uyumlu yazılımlar geliştirdi. İlk adımı atan ise dünyanın elektronik devi Philips oldu. Philips Avrupanın İlk Android İşletim Sistemli televizyonunu elektronik dünyasına duyurdu. İşte bu televizyonun teknik açıdan incelemesi;

Ekran Özellikleri;

55 inç (139 cm) ekran boyutu

4K Ultra HD LED

3840×2160 ekran çözünürlüğü

3D “Aktif” (buna ek olarak 2D>3D çevirme özelliği)

1000 Hz Ultra PMR

450 cd/m2 parlaklık

16:9 en boy oranı

 

İşlemci özellikleri;

6 çekirdekli işlemcisi bulunmakta.

Bağlantı özellikleri;

4x HDMI

3x USB

1x scart

1x komponent

2x uydu girişi

1x Ethernet Girişi

1x Sol sağ ses çıkışı

1x Kulaklık çıkışı

HDMI özellikleri 3D ve 4K’dır

Dahili Wi-Fi

Kontrol;

İşaretçili, klavyeli ve sesli kumanda

philips-kumanda

Bu Televizyonu farklı kılan birçok özelliğin arasından birkaçına değinmek gerekirse;

önceden yüklenmiş skype ve twitter sayesinde sosyal medyayı an be an takip edeceksiniz. Entegre kamera ile skype uygulamasıyla sevdiklerinizle rahatça görüntülü görüşme yapabileceksiniz. Cloud Tv özelliği ve Dropbox ile dosyalarınızı buluta yükleyecek ve istediğiniz zaman görüntüleyebileceksiniz. Ayrıca televizyonun arkasında bulunan renkli led ışıklandırmalar ortama farklı bir ambiyans katıyor tv izleme keyfi bir o kadar artıyor.

Philips arka ışıklandırma

Gelelim bu televizyonu bütün televizyonlardan ayıran Android özelliğine;

Android 4.2.2 (Jelly Bean) sürümü ile satışa sunulmuştur.  ( Android yükseltme yapılıp yapılamayacağı hakkında henüz bir bilgi bulunmamaktadır.)

Televizyonun içerisinde yüklü olarak gelen programlar şunlardır;

android tv

Google Chrome Tarayıcı

Google Arama

Google Play Movies

Google Play Music

Youtube

Televizyonun en büyük eksi yönü ise Google Play Store’dan 1,6 Gb alan kadar uygulama yükleyebilmemiz. Yani dahili belleğinin az olması nedeniyle kısıtlı uygulamalar ile yetinilecek. Ayrıca bu televizyondan bilgisayar hızını beklememenizi tavsiye ederiz. Diğer smart televizyonlar gibi performans açısından beklentileri karşılayamamakta. İlk Androidli Televizyonun piyasaya çıkış fiyatı 8250 tl iken internette alışveriş sitelerinde 6999 TL ye hatta 4499 TL ye kadar indirimli satılmaktadır.

Umarız cep telefonlarımız ve bilgisayarlarımız ile yarışır hale gelen televizyonlar üretilirde isteyen istediğini tek televizyon ile yapabilir. Teknolojiniz bol olsun, görüşürüz.

 

Yazar Bilgileri

emrah emrah4334@gmail.com
Blogger & Teknoloji Yazarı

Benzer İçerikler

Yorum Yap